Kurināmās šķeldas patēriņš un imports Somijā turpina stabili pieaugt

No Krievijas uz Somiju 2010.gadā tika eksportēti 2,5 milj.m3 šķeldas un koksnes atlikumu, liecina Somijas Kokrūpniecības federācijas (FFIF) viceprezidenta Antro Saila (Antro Säilä) sniegtā informācija.

Lapu koku sugu apaļo kokmateriālu eksports pērn sastādīja nedaudz vairāk kā 2 milj.m3, kas ir gandrīz divkārt vairāk nekā 2009.gadā. Savukārt skujkoku apaļo kokmateriālu eksporta apjoms nesasniedza pat 1 milj.m3.

Somijā šķeldas imports no Krievijas strauji palielinājies uzreiz pēc tam, kad Krievijā 2009.gada sākumā tika paaugstināti apaļkoksnes izvedmuitas tarifi. Ja līdz 2009.gadam šķeldas un koksnes atlikumu eksports no Krievijas uz Somiju bija mazāk nekā 1 milj.m3 gadā, tad 2010.gadā eksports vairāk nekā divkāršojās. Tā kā Krievija plāno iestāties Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO), šobrīd viens no valsts līderu apskatītajiem jautājumiem ir apaļo kokmateriālu eksportu ierobežojošie muitas tarifi. Paziņojumu par šo tarifu pazemināšanu jo īpaši gaida lielie Somijas koncerni, cerot drīzumā atsākt koksnes importu no Krievijas agrākajos apjomos. Šī iemesla dēļ līdz 2011.gada beigām atlikta arī daudzu apjomīgu Somijas projektu realizācija Krievijas teritorijā.

Neskatoties uz šķeldas importa apjomu pieaugumu Somijā, kopumā no Krievijas iepirktās koksnes produkcijas apjoms 2009.gadā bija samazinājies gandrīz divas reizes, salīdzinājumā ar 2008.gadu. Somijas papīrrūpnieki neslēpj, ka šai biznesā strādājošos uzņēmumus negatīvi ietekmē ne tikai paaugstinātie apaļkoku izvedmuitas tarifi no Krievijas puses un pasaules ekonomikas un finanšu krīzes sekas, bet arī papīra un papīra izstrādājumu pieprasījuma samazinājums kopējā pasaules  tirgū. Šo faktoru ietekmē Somijas uzņēmumi bija spiesti gan samazināt ražošanas apjomus, gan īstenot dažādus restrukturizācijas pasākumus.

Šobrīd Somijā samērā strauji attīstās bioenerģētika, un arvien vairāk kokrūpniecības uzņēmumu kā kurināmo rūpnīcās izmanto biomasu. 2010.gadā enerģijas ražošanā Somijā tika patērēti 6,9 milj.m3 kurināmās šķeldas, kas ir par 13% vairāk nekā 2009.gadā. Ņemot vērā, ka iepriekš prognozētais patēriņa apjoms valstī tika pārsniegts par 38%, sagaidāms, ka līdz 2015.gadam šķeldas patēriņš Somijā būs jau 8 – 12 milj.m3.

No Somijas pērn tika eksportēti 332, tūkst.m3 kurināmās šķeldas (+5%) par vidēji 34.4 EUR/m3. Respektīvi, kopējā eksporta vērtība sasniegusi 11 miljonus eiro. Savukārt kurināmās šķeldas imports pieauga līdz 4,3 milj.m3, kas ir par 34% vairāk nekā 2009.gadā. Vidējā šķeldas iepirkuma cena Somijā pērn bija 35.8 EUR/m3, kopējai importa vērtībai sasniedzot 154 miljonus eiro.

2011.gada janvārī Somijā tika importēti 252 tūkst.m3 kurināmās šķeldas, kas ir par aptuveni 20% vairāk nekā 2010.gada janvārī. Par aptuveni piektdaļu šā gada pirmajos divos mēnešos Somijā palielinājies arī koksnes granulu imports, sastādot aptuveni 4 tūkst. tonnu par vidēji 129 EUR/t.

 

Avots:http://ru3.infobio.ru/news/1025.html

Lasīt vairāk: www.forestindustries.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *