Nacionālajā koku stādīšanas dienā Krievijā iestādīti 10 miljoni koku

Šā gada 14.maijā Krievijā pirmoreiz tika rīkota masveida koku stādīšanas akcija, kurā piedalījās gandrīz 50 000 Krievijas iedzīvotāju. Akcijas rezultātā vienas dienas laikā 62 valsts reģionos kopumā tika iestādīti 10 miljoni koku, kas ir tikai 2% no visa šogad Krievijā plānotā iestādāmā apjoma  – 500 miljoniem koku.

Šāda akcija Krievijā rīkota, pirmkārt, tāpēc, ka ANO Ģenerālā asambleja 2011.gadu pasludinājusi par Starptautisko meža gadu, un otrkārt, lai veicinātu mežu atjaunošanos pēc aizvadītajā gadā visā Krievijas teritorijā pieredzētajām dabas katastrofām un to radītajām sekām.

Mežu ugunsgrēku skartā kopējā platība Krievijā 2010.gadā sasniedza 2 miljonus hektāru. Šo platību atjaunošana plānota tuvāko trīs gadu laikā, taču pilnīga mežaudžu atjaunošanās pērn uguns skartajās platībās prasīs ne mazāk kā 100 gadus. Kā skaidrojis Sanktpēterburgas Meža tehniskās akadēmijas Mežsaimniecības katedras vadītājs Jevģēnijs Meļņikovs, koks savu augstāko produktivitātes kāpinājumu sasniedz pēc 81 gada vecuma sasniegšanas. Attiecīgi, tikai pēc tam koksne kļūst par vērtīgu materiālu gan no ekoloģiskā, gan no pārstrādes aspekta raugoties. Tāpat paralēli koku stādīšanas aktivitātēm būtu jāveic arī pārlieku mitro meža zemju meliorācija, tā kā izdegušajās meža zemēs augsne intensīvāk izdala mitrumu, traucējot meža dabisko atjaunošanos, piebildis profesors.

Vietējā tirgū audzētu skujkoku stādu cena svārstās no 2 līdz 10 rubļiem. Ņemot vērā augsnes apstrādes izmaksas un samaksu nolīgstamajiem speciālistiem, viena hektāra meža atjaunošanas kopējā pašizmaksa ir kā minimums 20 000 rubļu. Ja pieņem, ka no uguns skartajiem 2 miljoniem hektāru meža mākslīgi plānots atjaunot 190 000 hektāru, šī mērķa sasniegšanai ir nepieciešami kopumā 3,8 miljardi rubļu. Rīkojot ikgadējās koku stādīšanas akcijas un piesaistot brīvprātīgos, ar valsts piešķirtajiem līdzekļiem – 3,5 miljardiem rubļu gadā – vajadzētu pietikt, lai jau drīzumā tiktu apmežots viss plānotais apjoms pērn izdegušajās mežu platībās. Tāpat ik gadu no valsts budžeta 1,8 miljardi rubļu tiks piešķirti  meža selekcijas un ģenētikas centru izveidei, kur izmantotās tehnoloģijas ļaus samazināt stādu audzēšanas laiku no trim līdz vienam gadam. Jau šogad Krievijā tiks atklāti 6 šādi centri.

Pavisam trīs gadu laikā meža atjaunošanai valsts budžets paredz atvēlēt 16 miljardus rubļu (~402 miljonus eiro).

 

Avots:http://lesvesti.ru/news/main/580/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *