Vietējie kokmateriālu tirgotāji ASV prognozē zāģmateriālu sadārdzināšanos

Patlaban zāģmateriālu cenas ASV ir salīdzinoši zemas, taču vietējie kokmateriālu tirgotāji prognozē, ka pēc postošajiem plūdiem, kas pēdējo nedēļu laikā piemeklējuši ASV dienvidaustrumu daļu, līdz ar pieprasījuma palielināšanos pēc būvmateriāliem, radīto postījumu  novēršanai, turpmāko dažu mēnešu laikā kokmateriālu tirgū ASV gaidāma zāģmateriālu piedāvājuma samazināšanās un attiecīgi arī to cenu paaugstināšanās.

Ņemot vērā iepriekš pieredzēto līdzīgu dabas katastrofu radītās sekas un ietekmi uz kokmateriālu tirgus, prognozēts, ka zāģēto kokmateriālu cenas ASV dienvidaustrumu reģionā varētu paaugstināties par 10 – 50%. Atzīmēts, ka sākotnēji jūtamāk paaugstināsies plātņu cenas.

Postošo tornado sērija ASV dienvidaustrumos sākās šā gada 14.aprīlī, kam sekoja plūdi, radot plašus postījumus uzreiz astoņos ASV štatos. Starptautiskais meteoroloģiskais dienests „Weather Services International” prognozē, ka gaidāmajā viesuļvētru sezonā ASV, kas ilgs no 1.jūnija līdz 20.novembrim, visticamāk, skars vairākas spēcīgas vētras, sevišķi apdraudot Meksikas līča reģionu. Speciālisti prognozē, ka šogad ASV varētu skart 15 spēcīgas vētras, astoņas viesuļvētras un vismaz četras trešās kategorijas viesuļvētras pēc piecu līmeņu Safira-Simpsona skalas.

Plūdu rezultātā Tenesijas štatā Misisipi upe aizvadītajā nedēļā bija tik ļoti izgājusi no krastiem, ka tās platums sasniedzis piecus kilometrus, kas ir sešas reizes vairāk par tās parastajiem izmēriem. Tāpat divkāršojies upes straumes ātrums, sasniedzot līdz pat 20 kilometriem stundā.

Saskaņā ar ASV Lauksaimniecības departamenta (USDA) statistikas datiem, 2011.gada 1.ceturksnī lapu koku zāģmateriālu imports ASV bija sasniedzis gandrīz 153 tūkst.m3, kas ir par 4,5% vairāk nekā gadu iepriekš. Savukārt skujkoku zāģmateriālu ievedums nedaudz samazinājās, sastādot 5,15 milj.m3 (-2,2%). Tai skaitā lapu koku zāģmateriāli visvairāk ASV ievesti no Brazīlijas (14,5 tūkst.m3/+58,8%), Ekvadoras (12,9 tūkst.m3/+3,7%), Indijas (10,4 tūkst.m3/+113%) un Vācijas (8,2 tūkst.m3/+12,9%), bet skujkoku zāģmateriāli – no Kanādas (4,9 milj.m3/-2,3%), Čīles (63,4 tūkst.m3/-1,3%) un Jaunzēlandes (35,8 tūkst.m3/-14%).

2010.gadā pavisam ASV tika importēti 22,1 milj.m3 skujkoku zāģmateriālu (+6,9%), 709,6 tūkst.m3 lapu koku zāģmateriālu (+35,6%) un 8,24 milj.m3 saplākšņa, kokskaidu un kokšķiedru plātņu, kas ir par 6,5% vairāk nekā 2009.gadā.

 

Avots:www.upnorthlive.com

www.holzmarktinfo.de

www.citadapasaule.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *