Palielinoties pieprasījumam, turpina sadārdzināties Krievijas egles zāģmateriāli

Centrāleiropas valstu tirgos sezonālā faktora ietekmē palielinājies pieprasījums pēc neapstrādātiem egles zāģmateriāliem no Krievijas. Uzlabojoties pārdošanas iespējām, Krievijas piegādātāji sarunās par nākamajiem pasūtījumiem, panākuši, ka ar jūliju egles zāģmateriālu cenas tiek paaugstinātas par 10 – 15 EUR/m3, kas pamatots ar augstākām egles zāģbaļķu pārdošanas cenām. Līdz maija sākumam līgumi par lielākām piegādēm par šādu cenu netika slēgti, tā kā pircēji kļuvuši atturīgāki, ievērojot, ka cenu starpība starp Krievijas un Zviedrijas zāģmateriāliem kļuvusi mazāka. Savukārt salīdzinājumā ar Somijas piedāvājumu, Krievijas zāģmateriāli joprojām ir ievērojami lētāki – par aptuveni 15 EUR/m3.

Krievijas ziemeļrietumos maija sākumā neapstrādāto egles zāģmateriālu cena bija aptuveni 205 – 208 EUR/m3 (ostā).  Koksnes resursu trūkuma dēļ Arhangeļskas reģionā strādājošie jau kopš aprīļa sākuma spiesti strādāt ar samazinātām jaudām, neskatoties uz to, ka pieprasījums pēc gala produkcijas ir palielinājies. Tomēr arī cenas ir riskanti paaugstināt, jo pircēji Centrāleiropā tādā gadījumā izvēlētos veikt pasūtījumus no Zviedrijas ražotājiem.

Atšķirībā no egles zāģmateriālu noieta, priedes zāģmateriālu pārdošanas iespējas Eiropas tirgos ir ierobežotas. Piegādātāji ziņojuši, ka tikai Lielbritānijā pieprasījums pēc priedes zāģmateriāliem no Krievijas maija sākumā esot bijis apmierinošs, jo cena salīdzinājumā ar atbilstošas kvalitātes piedāvājumu no Skandināvijas ir par 10 sterliņu mārciņām zemāka. Spānijas tirgū pieprasījums pēc Krievijā ražotiem priedes zāģmateriāliem ir ļoti zems, savukārt Ēģiptē, kas ir nozīmīgākais Krievijas zāģmateriālu eksporta tirgus Ziemeļāfrikā, tirdzniecības aktivitāte pamazām sāk atjaunoties.

Tāpat svarīgākajos Eiropas tirgos samazinājies arī žāvētu lapegles zāģmateriālu piedāvājums no Austrumsibīrijas, kas pēc tirgotāju prognozēm, lapegles zāģbaļķu trūkuma dēļ Sibīrijas zāģētavās, nepalielināsies līdz pat jūlijam/augustam. Minēto zāģmateriālu sortimentu piedāvājums Eiropā samazinājies arī līdz martam ierobežotās kravas kuģu kustības dēļ no Sanktpēterburgas ostas. Ziņots, ka liels pieprasījums pēc lapegles zāģmateriāliem ir ne tikai Vācijā, bet arī Skandināvijā, Francijā un Itālijā. Tāpat kā iepriekšējos dažos gados, pieprasījums galvenokārt ir pēc 32/50 x 150 mm vidēja garuma žāvētiem zāģmateriāliem.

Palielinoties pieprasījumam Eiropā, lapegles zāģmateriālu (KD rough-sawn larch I-IV) cenas kopš aprīļa vidus atkal paaugstinājušās un maija sākumā Baltijas jūras ostā bija 395 – 400 EUR/m3.

 

Avots: „EUWID Wood Products and Panels” (04.05.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *