Smārdē šovasar plānots uzsākt modernas koģenerācijas stacijas būvniecību

Eiropas Savienības energoresursu politika aizvien vairāk tiek virzīta atjaunojamo energoresursu virzienā. To veicina virkne faktoru, piemēram, grūti prognozējamā Krievijas energoresursu tirdzniecības politika, vides piesārņojuma mazināšanas nepieciešamība u.c. Turklāt Eiropas Savienība ir definējusi virkni attīstības stratēģiju un pasākumu plānu šajā nozarē, un izstrādātas dažādas direktīvas, ko Latvijai kā Eiropas Savienības dalībvalstij ir jāievēro. Latvijā lielāko daļu elektroenerģijas no atjaunojamajiem energoresursiem saražo trīs lielās Daugavas hidroelektrostacijas – Pļaviņu HES, Ķeguma HES un Rīgas HES. Līdz šim milzīgs neizmantots potenciāls Latvijā ir biomasas un biogāzes elektrostacijām. Pašreiz Latvijā no atjaunojamajiem energoresursiem aizvien lielāku popularitāti iemanto šķelda, no kuras sākotnēji ieguva siltumu, bet tagad arī elektrību. Meža šķelda ir mežistrādes atlikumi, kurus ir neefektīvi transportēt lielos attālumos. Tādējādi pieaug galaprodukta cena, tomēr pašreiz redzams, ka šķeldu lielos apjomos eksportē, piemēram, uz Skandināvijas valstīm.

Latvija ir viena no vadošajām valstīm pasaulē pēc meža krājas uz iedzīvotāju skaitu, kā arī pēc mežu platību blīvuma uz teritorijas vienību, līdz ar to meža šķelda Latvijā ir salīdzinoši brīva pieejama. Līdz ar jaunākajām tendencēm no Latvijas likumdošanas un Eiropas Savienības atbalsta programmu puses, arī pie mums top jaunas koģenerācijas stacijas, kuru darbināšanā izmanto šķeldu.

Arī SIA “Smārdes kalte” aprēķini liecina, ka biomasas izmatošana elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanai ir ekonomiski izdevīga. Topošajā Smārdes koģenerācijas stacijā, ko šogad būvēs Engures novadā ietilpstošajā Smārdes industriālajā parkā, plānots izmantot tik augstas efektivitātes tehnoloģijas, kādas līdz šim Latvijā vēl nav bijušas. Projekta īstenotāji apmeklējuši līdzīga profila koģenerācijas stacijas Zviedrijā, Somijā, Austrijā, Nīderlandē, Vācijā, Igaunijā un gūta vērtīga pieredze, kas nepieciešama ar šķeldu kurināmās koģenerācijas stacijas sekmīgai darbībai tepat Latvijā.

Galveno darbu siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanā paveiks jaudīga šķeldas dedzināšanas krāsns un tvaika turbīna. Sadedzinot aptuveni 60 000 beramo kubikmetru šķeldas, gadā plānots iegūt vismaz 7 920 megavatstundas saražotās elektroenerģijas un 31 680 megavatstundas siltumenerģijas. Stundā paredzēts sadedzināt 2,5 tonnas šķeldas. Savos aprēķinos SIA “Smārdes kalte” speciālisti pieņēmuši, ka tonnā šķeldas ietilpst trīs beramie kubikmetri šķeldas.

 

Lasīt vairāk:http://www.videsvestis.lv/content.asp?ID=133&what=54

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *