Zemkopības ministrs kliedē neskaidrības par nepieciešamību reformēt VMD

Plašsaziņas līdzekļos un sabiedrībā izskanējuši visdažādākie viedokļi par to, kāpēc Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs devis rīkojumu reformēt Valsts meža dienestu (VMD). Lai novērstu minējumus un neskaidrības, ministrs skaidro, kāpēc šīs pārmaiņas ir nepieciešamas.

Rezumējot J. Dūklava teikto, sākoties ekonomiskajai krīzei 2008.gadā, kad tika sākta valsts pārvaldes budžeta izdevumu samazināšana, konsolidācija skārusi arī VMD, kas izraisīja dienesta darbinieku neapmierinātību. Turpinot valsts budžeta konsolidāciju un ņemot vērā izdevumu samazināšanas plānu 2012.gadam, ir skaidrs, ka pienācis laiks meklēt jaunus ceļus, kā iespējami racionālāk un efektīvāk izmantot pieejamos resursus.

VMD pamata funkcija ir uzraudzība. VMD darbinieki, kuri ikdienā strādā mežā, veic uzraudzību un kontaktējas ar meža īpašniekiem, ir mežsargi; bet, aplūkojot VMD štatu sarakstu, – viņu ir apmēram puse no kopējā darbinieku skaita. Taču šī puse nevar pieņemt lielāko daļu lēmumu – tos pieņem viņu priekšnieki. Tas nozīmē, ka puse pamatdarbinieku, kuriem visiem ir augstākā izglītība, tiek izmantota neracionāli. Ja pamatdarbinieku darbu nodrošina tikpat daudz augstākstāvošu un tehnisko darbinieku, tad skaidrs – pēdējo ir par daudz un dienesta resursi nav koncentrēti pamatdarba veikšanai. Acīmredzami VMD ir jāsamazina hierarhijas pakāpju skaits no tā vadītāja līdz tiešajam darba darītājam. Lielai daļai VMD vadības jākoncentrējas nevis Rīgā, bet – tieši otrādi – reģionos virsmežniecībās. Turklāt dienesta vadība nav spējusi nodrošināt vienotu darba noslodzes un atalgojuma sistēmu, kas novedis pie tā, ka mežsargu algas dažādos Latvijas reģionos atšķiras teju pat divas reizes, kas rada neapmierinātību darbiniekos.

Kas notiks tālāk? Darbs pie VMD reformēšanas tiks turpināts un notiks pārrunas ar VMD vadītāja pienākumu izpildītāju un VMD darbiniekiem, lai to pabeigtu. Pirms lēmuma pieņemšanas plānots konsultēties ar pašvaldību vadītājiem un meža nozares nevalstiskajām organizācijām.

 

Lasīt vairāk: “Latvijas Avīze” (26.05.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *