Pētījums par priedes rezistences pret sakņu trupi ģenētiskajiem aspektiem

Laika posmā no 2007. līdz 2011.gadam Latvijas Valsts mežzinātnes institūta (LVMI) “Silava” Ģenētisko resursu centrā pētnieks, Mg. biol. Vilnis Šķipars veicis pētījumus, kuru rezultāti apkopoti promocijas darbā mežzinātņu doktora zinātniskā grāda iegūšanai “Parastās priedes (Pinus sylvestris L.) rezistences pret sakņu trupi ģenētiskie aspekti”.

Ņemot vērā, ka 28,9 % no mežu kopējās platības Latvijā aizņem priežu tīraudzes un priedes koksne tiek plaši izmantota kokrūpniecībā, kas ir viena no ienesīgākajām Latvijas ekonomikas sfērām, ir svarīgi zināt par šīs koku sugas rezistences ģenētiskajiem aspektiem pret Latvijā plaši sastopamo sakņu trupi, kas samazina koksnes pieaugumu, veicina vējgāzes, un izraisa koku nokalšanu.

Lai arī zinātnieki ir guvuši vērā ņemamus panākumus cīņā pret sēnes H. annosum un H. parviporum izplatību, ko veicina mežizstrāde, sasniegumi neatrisina problēmu kopumā, tāpēc darbā uzsvars likts uz dabā sastopamu ģenētisku polimorfismu, kas varētu pozitīvi ietekmēt rezistenci.

 

Lasīt vairāk: www.silava.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *