Presētu koka bloku ražotne un siltuma koģenerācijas stacija izveide Bērzaunē

Ar Latvijas Krājbankas 14,8 milj. eiro piešķirtā aizdevuma palīdzību Bērzaunes pagasta „Sauleskalnā” taps ražotne presētu koka bloku ražošanai no mazvērtīgās koksnes un koģenerācijas stacija siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai, izmantot atjaunojamos energoresursus. Šo apjomīgo projektu realizēs divi uzņēmumi: SIA „RDN” un SIA „Betula Premium”.

7,8 milj. no aizdevuma summas tiks izmantoti ražotnes izveidei, kuras saražotā produkcija nonāks Latvijas tirgū, kā arī tiks eksportēta uz Lietuvu, Igauniju, Poliju un Vāciju.

Ražotnē taps Latvijā inovatīva produkcija – no mazvērtīgās koksnes (zāģētavu koksnes atlikumi, koksnes biomasa), tiks ražoti presēti koka bloki, kurus tālāk izmantos palešu ražošanā. Tādējādi no mazvērtīgām izejvielām taps produkcija ar augstāku pievienoto vērtību. Šīs produkcijas, kas ir pieprasīta Eiropas tirgū, pievienotā vērtība ir par aptuveni 50% augstāka, nekā koksnes granulām, kas parasti tiek ražotas no mazvērtīgās koksnes.

Ražotnē tiks uzstādītas Itālijas ražotāja IMAL patentētas tehnoloģiskās iekārtas. Ar šādām modernām tehnoloģijām apgādātas rūpnīcas Eiropā atrodas vēl tikai 2 valstīs – Īrijā un Portugālē. Ražotnes paredzamā jauda būs 4500-5000 m3 presēto koka bloku mēnesī.

7 milj. eiro no aizdevuma tiks izlietoti siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanas koģenerācijas stacijas izveidei, jo presēto koka bloku ražotnei nepieciešams siltums koksnes skaidu kaltēšanai. Kopējā stacijas jauda būs 10 megavati, no kuriem siltuma ražošanas jauda būs 8 MW. Aptuveni 6 MW tiks izmantoti rūpnīcas vajadzībām, bet ar atlikušo 2 MW palīdzību Bērzaunes pašvaldības „Sauleskalna” ciemata iedzīvotāji saņems ziemā apkuri un silto ūdeni visa gada garumā.

SIA „RDN” projekta īstenošanai ir pieteikusies Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programmā „Augstas pievienotās vērtības investīcijas” un topošā projekta ietvaros saņems atbalstu arī no Eiropas Savienības fondiem. Šī apjomīgā projekta realizācijas rezultātā abos uzņēmumos kopā tiks izveidotas aptuveni 45 jaunas darba vietas, kā arī saražotā produkcija veicinās Latvijas eksporta apjomu pieaugumu.

 

Avots: www.lkb.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *