Biodegvielas ražošanā strauji pieaugs lauksaimniecības produktu izmantošana

Eksperti prognozē, ka pieprasījums pēc biodegvielas resursiem tikai palielināsies. Šāds viedoklis izskan ziņojumā „Lauksaimniecības perspektīvas 2011-2020.gada”, ko sagatavoja Ekonomikas sadarbības un attīstības organizācija (ESAO) sadarbībā ar Tirdzniecības un lauksaimniecības organizāciju ANO (Federālā Izglītības aģentūra).

Pēc ESAO sniegtās informācijas, lauksaimniecības produkcijas izmantošana biodegvielas ražošanā turpinās strauji augt, pateicoties spēcīgai atbalsta politikai. Saskaņā ar publiskoto informāciju ziņujomā, kurā tiek piedāvāts, ka līdz 2020.gadam jāpanāk, ka 13% pasaules graudu sēklas, 15% augļu eļļas un 30% niedru cukura tiktu izmantoti biodegvielas ražošanā. Naftas cenu kāpumam vajadzētu veicināt atjaunojamā kurināmā resursa pieaugumu, jo jau šobrīd daudzās valstīs augstās naftas cenas dēļ biodegvielas ražošana kļūst rentablas pat bez valsts politiskā atbalsta. Ziņojumā arī tiek rakstīts, ka pastāv liela nenoteiktība cenu prognozēšanas jomā un tiek apgalvots, ka nākotnē cenas biodegvielas drīzāk palielināsies nevis samazināsies. Ekspertu veiktie pētījumi apstiprina, ka biodegvielas ražošanas svārstības ražas dēļ ir galvenais iemesles cenu nestabilitātei starptautiskajos tirgos. Pagājušajā gadā sausumi un ugunsgrēki Krievijā un Ukrainā, kā arī pārmērīgais mitrums ASV parādīja to, cik ātri var mainīties tirgus līdzsvars. Var izteikt apgalvojumu, ka ražas svārstības atkarībā no laika apstākļiem kļūst kā nozīmīgs cenu veidojošais faktors nākotnē. Pie eksperti atzīmē, ka sakarā ar pieaugošo pieprasījumu pēc biodegvielas izejvielām veicinās cenu svārstību pārvietos no enerģētiskā uz lauksaimniecības sektoru.

Viens no svarīgākājiem uzdevumiems, kas izriet no šī ziņojuma, ir stratēģisko propociju likvidēšana vai mazināšana, kā, piemēram, importa un eksporta ierobežojumi, subsīdijas un atbalsta ierobežojumi biodegvielai. Šādu ierobežojumu atcelšana spētu ietekmēt cenu nestabilitāti.

 

Avots: www.infobio.ru

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *