Pērn Latvijas meža nozares kopējais apgrozījums sasniedzis 1,5 miljardus latu

Latvijas meža nozares kopējais apgrozījums 2010.gadā sasniedza 1,5 miljardus latu, kas ir par 63% vairāk nekā 2009.gadā, kad nozares apgrozījums bija 923 miljoni latu, otrdien, 5.jūlijā, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē informēja Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktors Arvīds Ozols. Lielāko apgrozījuma daļu veidoja koksnes un koka izstrādājumu ražošana (1,01 miljards latu), mežsaimniecība un mežistrāde nopelnīja 400 miljonus latu, bet mēbeļu ražošana – 99 miljonus latu.

Meža nozares produkcijas eksports pērn bija vidēji 22% no kopējā valsts eksporta, sasniedzot 1,02 miljardus latus. Ozols uzsvēra, ka meža nozare ir vienīgā Latvijas tautsaimniecības nozare ar pozitīvu importa un eksporta bilanci, un kopš 1993.gada koksnes produktu eksporta pienesums ir 7 miljardi latu.

Tāpat Ozols stāstīja, ka AS “Latvijas Valsts meži” kopš tās izveidošanas brīža 2000.gadā attīstībā investējusi 176 miljonus latu un uzņēmuma kopējais devums valsts un pašvaldību budžetos ir 347 miljoni latu.

Eksperts norādīja, ka meža platība, krāja un pieaugums Latvijā palielinās, ne tikai salīdzinājumā ar 1930.gadiem, bet arī pēdējiem 20 gadiem. Mežainuma palielināšanās pozitīvi ietekmējusi oglekļa uzkrāšanos mežos, savukārt pieaugušo un pāraugušo mežaudžu īpatsvara palielināšanās samazina pieauguma tendenci.

Pēc Ozola sacītā, par iespējām Latvijā izmantot zemi meža audzēšanai liecina Lauku atbalsta dienesta veiktais pētījums, kurā teikts, ka 300 000 hektāru lauksaimniecības zemes netiek izmantoti. “Tas norāda uz nepieciešamību formulēt harmonizētas zemes izmantošanas un lauksaimniecības attīstības un atbalsta politikas, jo meža īpašnieku, kuri vienlaikus ir arī lauksaimniecības zemes īpašnieki, aptauja parādījusi vēlmi mežu platības paplašināt,” sacīja Ozols.

2010.gadā mežu kopējā platība Latvijā bija aptuveni 3,3 miljardi hektāru; 2005.gadā – 3,2 miljardi hektāru.

 

Avots: Latvijas Avīze (7.07.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *