Staltbriežu un dambriežu audzētāji noskaidro lielāko ragu īpašniekus

Dzīvnieku ciltsvērtības noteikšanai – lai demonstrētu Latvijas saimniecību sasniegumus staltbriežu un dambriežu ciltsdarbā un veicinātu vaislas dzīvnieku eksportu, šā gada 16.-19.jūnijā jau ceturto gadu pēc kārtas Siguldas novada Mores pagasta „Saulstaros” norisinājās starptautiskais pasākums „Staltbriežu buļļu ciltsvērtības un ģenētiskās kvalitātes noteikšana” un „Dambriežu buļļu ciltsvērtības un ģenētiskās kvalitātes noteikšana”.

Pasākumā piedalījās Latvijas šķirnes staltbriežu audzēšanas jeb ciltsdarba saimniecības un citas Latvijas briežaudzēšanas saimniecības, kā arī Lietuvas, Polijas un Slovākijas saimniecības.

Pasākuma laikā notika staltbriežu un dambriežu buļļu ragu vērtēšanas paraugdemonstrējumi biedrības „Savvaļas dzīvnieku audzētāju asociācija” un ārvalstu ekspertu vadībā, starptautiskā staltbriežu un dambriežu vaislas buļļu vērtēšanas pasākuma apbalvošanas ceremonija un godalgoto vaislas buļļu ragu ekspozīcija, kā arī šķirnes staltbriežu audzēšanas saimniecības apskate. Staltbriežu vaislas buļļi pēc to ragiem tika vērtēti sešās vecuma grupās. Tāpat atsevišķi tika vērtēti importēto tīrasiņu līniju dzīvnieki un dalībvalstu saimniecībās izveidoto krustoto asinslīniju dzīvnieki.

Staltbriežu vaislas buļļu ragu kopvērtējumā starptautiskā konkurencē par uzvarētāju tika atzīta Māras Paeglītes saimniecība SIA „Māras brieži”, otrā vietā ierindojās Gunta Belēviča ZS „Zemitāni”, bet trešo vietu ieguva Lietuvas briežaudzētājs Sigitas Petraitis. Savukārt dambriežu vaislas buļļu ragu kopvērtējumā starptautiskā konkurencē par pirmās un otrās vietas ieguvēju tika atzīts Lietuvas briežaudzētājs Sigitas Petraitis, savukārt trešo vietu ieguva Rolanda Orlovska SIA „Purnavu muiža”.

Lielu daļu no brieža vērtības sastāda tieši ragu trofeju vērtība – dzīvnieka, kas sasniedzis savu trofejas vecumu, pasaules rekorda dzīvnieka vērtība ir 60 000 dolāru. Vidējas kvalitātes trofejas dzīvnieks maksā 10 – 15 000 dolārus, kas ir krietni vairāk nekā gaļa, kas maksā 300 – 400 latus par dzīvnieku. Kā uzskata biedrības Savvaļas dzīvnieku audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Dainis Paeglītis, kas ir viens no pirmajiem Latvijā, kas sāka nodarboties ar briežu audzēšanu pirms vairāk kā 20 gadiem, ja Latvija tikpat mērķtiecīgi un veiksmīgi turpinās attīstīt šo lauksaimniecības nozari, mēs varētu konkurēt arī ar Jaunzēlandi, kas šobrīd ir galvenā briežu ragu un gaļas, kuru izmanto farmācijā, Austrumu medicīnā un citu preparātu ražošanā, eksportētājvalsts Eiropā, kur pieprasījums pēc brieža gaļas ir milzīgs – aptuveni 80 000 tonnas gadā. Šobrīd Latvijā ir reģistrēti vairāk kā 60 briežu dārzi.

 

Lasīt vairāk:www.deerparks.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *