LKF kliedē mītus par Latvijas baļķu nelietderīgu izmantošanu, tos eksportējot

Pēdējā laikā daudz runā par to, ka Latvijā iegūtos kokus izmanto nelietderīgi, tos neapstrādātā veidā eksportējot. Arī Latvijas kokrūpnieki labprāt Latvijas ostās neredzētu baļķus un atbalsta pievienotās vērtības radīšanu uz vietas. Tāpēc Latvijas Kokrūpniecības federācija (LKF) kliedē izplatītos mītus, informējot, ka, aptuveni 29% ienākumu nozare gūst, ārvalstu tirgos pārdodot dēļus, 5% – pārdodot ražošanas pārpalikumus, piemēram, šķeldu kurināšanai vai pastarpināti papīra ražošanai, 49% ienākumu veido produkti, kas saražoti no dēļiem, piemēram, logi, durvis, mēbeles, no skaidām un plātnēm ražotās produkcijas eksports. Zāģbaļķi eksportā veido tikai aptuveni 3%, papīrmalka – 10% un malka – 4%, laikrakstam „Latvijas Avīze” skaidro LKF izpilddirektors Kristaps Klauss.

Bez tam baļķu eksportā dominē mazvērtīgākā koku daļa – papīrmalka un malka. Neskatoties uz to, ka pirms pāris gadiem būtiski tika palielināta kokskaidu plātņu ražošana, tomēr „pārstrādes jaudas joprojām nesedz papīrmalkas piedāvājumu, tādēļ esam spiesti eksportēt aptuveni 70% no Latvijas mežos iegūtās skujkoku papīrmalkas un 80% no lapkoku papīrmalkas”.

Ņemot vērā arī pēdējā gada investīcijas, iespējams cerēt, ka skujkoku papīrmalkas eksportu varēsim samazināt līdz 40%. Piemēram, šīs investīcijas būs virzītas, lai no koksnes ražotu degvielu, ko liesim automašīnu bākās. Savukārt malkas eksports saruks jau tuvākajā laikā, jo nesen ir sākušas vai drīzumā uzsāks ražošanu vairākas jaunas granulu ražotnes, informē K. Klauss.

 

Lasīt vairāk: Latvijas Avīze (7.07.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *