Saistībā ar ēnu ekonomikas apkarošanu plānots izveidot “balto” uzņēmumu sarakstu

Finanšu ministrijas (FM) izstrādātā koncepcija par Uzticamo uzņēmumu jeb balto sarakstu ir pirmais solis ēnu ekonomikas un nelegālās nodarbinātības īpatsvara samazināšanai valstī. Koncepcijas mērķis ir radīt sistēmu, kurā uzņēmumi, kas ir pierādījuši savu izcilību attieksmē pret valsti, no valsts puses saņem īpašu attieksmi un pretimnākošu sadarbību.

Paredzēts, ka „Uzticamo uzņēmumu sarakstam” varēs pieteikties uzņēmumi, kuru neto apgrozījums iepriekšējā taksācijas gadā pārsniedzis 3 miljonus latu, budžetā iemaksāto nodokļu kopsumma pārsniegusi 500 000 latu, vidējais darbinieku skaits pēdējos 6 mēnešos ir vismaz 25, vidējā bruto darba samaksa uzņēmumā pēdējos 6 mēnešos nav mazāka par 600 latiem un saimnieciskā darbība tiek veikta ilgāk par 3 gadiem.

„Baltā saraksta” uzņēmumiem plānots piedāvāt tādas priekšrocības kā pievienotās vērtības nodokļa atmaksa trīs dienu laikā, vienkāršotas muitas procedūras, individuālu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) konsultantu, savlaicīgu informāciju par VID konstatētajiem iespējamiem nodokļu nenomaksās riskiem, kā arī tiek solīta publicitāte FM un VID interneta mājaslapās.

Nevar noliegt, ka Latvijā jau vairākus gadus ir būtiska problēma saistībā ar pelēkās ekonomikas sektora arvien intensīvāku paplašināšanos, un tādējādi tiešām būtu nepieciešams izveidot sarakstu, kurā iekļautu tos uzņēmumus, kuriem nav nodokļu parādu, kuri savlaicīgi un kvalitatīvi izpildījuši saņemtos pasūtījumus, kuriem nav bijušas problēmas ar tiesībsargājošajām institūcijām utt. Tomēr, kā atzīst Edgars Zalītis, AS “G4S Latvia” valdes priekšsēdētājs, patreizējais pilotprojekts liek secināt, ka godīgajiem uzņēmumiem iespēja pievienoties „baltajam sarakstam” nedos nekādus būtiskus ieguvumus, savukārt uzņēmumus, kas nodokļu nomaksu neveic godprātīgi, tas nemotivē pāriet legālā biznesa pusē.

Līdz šim Latvijā nav realizēts pasākums, kas būtu līdzvērtīgs šobrīd plānotajam, līdz ar to nav iespējams izvērtēt iepriekšējo pieredzi, kā arī sniegt uz iepriekšējās pieredzes rezultātiem pamatotu nākotnes vērtējumu.

 

Lasīt vairāk: www.fm.gov.lv

www.db.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *