Piedāvājuma pieaugums Eiropas tirgū rada spiedienu uz Baltijas zāģmateriālu cenām

Turpinot palielināties zāģmateriālu piedāvājumam nozīmīgākajos pārdošanas tirgos, Baltijas skujkoku zāģmateriālu ražotāji sākuši izjust spriedzes pieaugumu. Kravu pārvadātāji aprīļa beigās – maija sākumā ziņojuši, ka vienlīdz stabili tiek veikti gan konstrukciju kokmateriālu, gan koksnes iepakojuma izejmateriālu pasūtījumi, radot iespēju veikt pārrunas par tālāku šo sortimentu cenu paaugstināšanu, un prognozējuši, ka trešajā ceturksnī zāģmateriālu pārdošanas iespējas saglabāsies labas. Taču pieprasījuma pieaugums, acīmredzot, bijis īslaicīgs un minēto kokmateriālu noiets jūnija pirmajā pusē atkal samazinājās. Tirgus spēlētāji prognozē, ka tuvāko nedēļu laikā situācijas uzlabošanās nozīmīgākajos zāģmateriālu eksporta tirgos nav gaidāma, un daudzi pat negaida pieprasījuma atjaunošanos arī pēc tradicionālās vasaras atvaļinājumu sezonas.

Tā kā vairumam zāģmateriālu uzpircēju jūnija pirmajā pusē krājumi joprojām bija pietiekami un interese par jaunu ilgtermiņa piegādes līgumu slēgšanu – attiecīgi minimāla, jūnija vidū pamatā tika veikta tikai iepriekš noslēgto piegādes līgumu realizācija.

Lai arī pārlieku lielais piedāvājums zāģmateriālu pārdošanas tirgos Eiropā vēl nav licis cenas samazināt vairāk, kravu nosūtītāji pauduši bažas, ka pēc vasaras atvaļinājumu sezonas, lai gūtu pasūtījumus, tie būs spiesti pazemināt pārdošanas cenas. Tāpat gausa zāģmateriālu tirdzniecība ir Japānā – kokmateriālu tirgotāji ziņojuši, ka pēc postošās zemestrīces Japānā šā gada 11.martā, pieprasījums pēc zāģmateriāliem jaunu māju būvniecībai, kā iepriekš tika prognozēts, praktiski nav palielinājies. Turpretī tendences Ēģiptes tirgū ir pozitīvas – jaunajos noslēgtajos līgumos zāģmateriālu cenas ir par 20 USD/m3 augstākas nekā šā gada pirmajā ceturksnī. Lai gan augustā šai valstī, kā arī citās Ziemeļāfrikas un Arābijas pussalas valstīs, sakarā ar Ramadāna sākšanos, tirdzniecībā varētu iestāties zināms „klusuma” periods. Mērens pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem ir arī Baltijas valstu tirgos, tā kā būvniecības aktivitāte joprojām ir zema, tomēr  gatavās produkcijas izlaides apjomi līdz jūnija vidum Baltijas valstu kokzāģētavās joprojām bija lieli, tā kā iepriekš paustās prognozes par zāģbaļķu pieejamības samazināšanos neīstenojās.

Arī ēvelēto kokmateriālu tirdzniecība nepietiekamā pieprasījuma dēļ jūnija vidū bija gausa, īpaši Lielbritānijā, Francijā, Beļģijā un Nīderlandē. Kā ziņojuši piegādātāji no Baltijas valstīm, pārlieku lielo piedāvājumu Eiropas tirgos pēdējo mēnešu laikā radījuši Zviedrijas piegādātāji, kas ievērojami palielinājuši piegādes apjomus nozīmīgākajos ēvelēto kokmateriālu noieta tirgos. Un jūlijā, neskatoties uz atvaļinājumu laiku Skandināvijas uzņēmumos, ēvelēto kokmateriālu piegādes no šī reģiona valstīm, visticamāk, kā ierasts saglabāsies nemainīgos apjomos.

Baltijā ražoto egles konstrukciju materiālu (carcassing) vidējā cena Vācijā jūnija pirmajā pusē bija aptuveni 217 EUR/m3, kamēr Lielbritānijā tā bija 185 GBP/m3 (~207 EUR/m3), bet Baltijas valstīs – 186 – 192 EUR/m3. Savukārt ēvelēto kokmateriālu vidējā cena Vācijas tirgū jūnija vidū bija aptuveni 275 EUR/m3; Lielbritānijā – 187 – 192 GBP/m3 (~210 – 215 EUR/m3).

 

Avots: „EUWID Wood Products and Panels” (Nr.25/22.06.2011)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *