Maijā kokrūpniecības eksporta vērtība pārsniegusi 100 miljonus latu

Latvijas eksporta apjomi šī gada maijā turpinājuši pieaugt, turklāt pirmo reizi kokrūpniecības eksporta vērtība ir pārsniegusi 100 miljonus latu, komentējot jaunākos ārējās tirdzniecības rādītājus, norāda banku ekonomisti.

Eksporta vērtība maijā ir sasniegusi jaunu rekordu jeb 524 miljonus latu, pārsniedzot martā sasniegto rezultātu par 4,3%. Galvenokārt tas noticis pateicoties metālu un mašīnbūves nozarēm, un ļoti labiem rādītājiem kokrūpniecībā, kur uzrādīts pieaugums par 7 miljoniem latu attiecībā pret iepriekšējo rekordu aprīlī. Tāpēc DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš atklāj, ka ar stipri lielu ticamību var runāt, ka eksports šogad pārsniegs astoņus miljardus latu, skaitot kopā preces un pakalpojumus.

Prognozes, ka eksporta pieauguma temps 2011.gadā bremzēsies, līdz šim nav piepildījušās un kāpums gada griezumā turas pie 40% atzīmes, ko tas sasniedza pērnā gada 2.pusē. Tam ir divi izskaidrojumi. Viens no tiem – pat relatīvi optimistiski noskaņotie ekonomisko norišu komentētāji nav līdz galam novērtējuši Latvijas uzņēmumu vitalitāti, spēju pielāgoties strauji mainīgajiem apstākļiem, mobilizēt iekšējos resursus un iekarot ārējos tirgus. Tāpat eksperti atzīmē, ka ļoti strauji aug eksports kategorijās, kurās mūsu valstī radītās pievienotās vērtības īpatsvars nepārprotami ir augsts. No lielajām produktu kategorijām tas visaugstākais ir koksnei, kuras eksports maijā pirmoreiz vēsturē pārsniedzis 100 miljonu robežu. Koksnes eksports gada laikā ir pieaudzis precīzi par trešdaļu jeb 33,3%.

Swedbank galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks prognozē, ka eksporta apjomi turpinās pieaugt arī turpmākajos mēnešos, taču izaugsmes tempi kļūs mērenāki – tam par iemeslu ir gan lēnāka izaugsme pasaulē, gan mūsu eksportētāju jau ļoti augstā jaudu noslodze.

 

Lasīt vairāk: www.bnn.lv

www.csb.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *