Izejvielu deficīta dēļ 80% biokurināmā ražotāju Ukrainā šobrīd pārtraukuši darbību

Šā gada 2.ceturksnī Ukrainā kurināmo brikešu un granulu ražošanas apjomi samazinājās par 52%, salīdzinot ar 1.ceturksni, ziņo “Fuel Alternative”. Un uz 1. jūliju vairāk nekā 80% uzņēmumu (ap 120), kas nodarbojas ar brikešu un granulu ražošanu, pilnībā pārtraukuši ražošanu.

Par galveno negatīvo faktoru šai nozarē 2011.gadā kļuvis akūts izejvielu – kokapstrādes atlieku un saulespuķu sēnalu deficīts un to sadārdzināšanās. Tāpat daudzu ražotāju uzņēmējdarbību negatīvi ietekmējuši grozījumi Nodokļu kodeksā, kas stājās spēkā ar šā gada 1.aprīli. Bez tam, vairumam uzņēmumu aktuāla problēma ir zemā ražošanas efektivitāte tehnoloģiski novecojušo iekārtu dēļ.

Pēc „Fuel Alternative” centra ekspertu teiktā, praktiski visi Ukrainas mazie un vidējie biokurināmā ražošanas uzņēmumi (ar jaudu 300 – 500 tonnu mēnesī), kas dominē vietējā tirgū, gan sezonalitātes, gan izejvielu deficīta dēļ, vasaras periodā pārtraukuši ražošanu. Turklāt ražotājiem, kuru produkcija top, izmantojot koksnes atliekas, izejvielu tirgū nākas konkurēt arī ar būvmateriālu – MDF, KSP un OSB plātņu ražotājiem.

Šobrīd vērojamais izejvielu deficīts Ukrainā ievērojami bremzē bioenerģijas nozares attīstību valstī, taču tāpat tas varētu kļūt par stimulu jaunu segmentu attīstībai – biokurināmā ražošanai no salmiem un ātraudzīgās blīgznas (Salix caprea) koksnes biomasas. Un tā kā šobrīd pieprasījums pēc Ukrainā ražotā cietā biokurināmā ievērojami pārsniedz piedāvājumu, nozarē nepieciešams nākamais attīstības etaps, skaidro „Fuel Alternative” direktore Jūlija Berezovska.

2010.gadā Ukrainā saražotā cietā biokurināmā (brikešu un granulu) apjoms palielinājās par 45 – 50%, sastādot aptuveni 450 000 tonnu. No visa saražotā apjoma aptuveni 90% produkcijas tika eksportēts uz Eiropas Savienības valstīm (Poliju, Ungāriju, Slovākiju u.c.), tādējādi pašmāju tirgus daļa nepārsniedza 10%. Kā skaidrojis enerģētikas speciālists un Ukrainas Alternatīvā cietā biokurināmā ražotāju asociācijas dibinātājs Ivans Nadeins, tik liels saražotās produkcijas apjoms sasniegts, pateicoties pieprasījuma kāpumam ES valstu tirgos.

 

Lasīt vairāk: http://delo.ua/business/v-ukraine-deficit-drevesnoj-160652/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *