Kuldīgas vecpilsētas koka arhitektūras saglabāšanas nozīmība

Jau gandrīz gadu Kuldīgā darbojas koka arhitektūras restaurācijas centrs, kura galvenais rūpju objekts ir pilsētas vēsturiskais tēls. Restaurācijas centrs izveidots ar Kuldīgas novada domes un Norvēģijas finanšu atbalstu 2004. – 2009.gada plānošanas perioda prioritātes „Eiropas kultūras mantojuma saglabāšana” ietvaros.

Pusmiljonu eiro vērtā projekta gaitā tika veikta Kuldīgas novada muzeja ēkas – 19./20. gadsimtu mijā celtās koka dzīvojamās ēkas – fasādes restaurācija un teritorijas labiekārtošana, t.sk. atjaunots vēsturiskais akas namiņš, kā arī veikta muzeja palīgēkas rekonstrukcija un izveidota koka arhitektūras amatnieku darbnīca, kurā Kuldīgas vecpilsētas ēku īpašnieki un citi interesenti var saņemt gan konsultācijas, gan praktisku palīdzību koka ēku restaurācijā. Kuldīgas novada muzejs atrodas ēkā, kas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, izceļas ar bagātu arhitektonisko formu un mākslinieciski augstvērtīgām koka detaļām, tādēļ pamatoti tiek dēvēts par Kurzemes koka arhitektūras pērli.

Kuldīgas kultūrvēsturiskā mantojuma nozīmību atzinusi arī Norvēģijas amatniecības attīstības organizācija, norādot, ka Kuldīga ir patiesi nozīmīga pilsēta visas Baltijas jūras baseina valstu mērogā, un tai ir milzīgs potenciāls, lai to veidotu par visa reģiona amatniecības apmācības un izpētes centru. Atzinību vecpilsēta  guvusi arī no citiem sadarbības partneriem, īpaši par koka arhitektūras detaļu saglabāšanu un izcelšanu, tādējādi saglabājot daudz nozīmīgas vēsturiskas informācijas par Kuldīgas iedzīvotājiem un laikmetu.

Šā gada sākumā Kuldīgas vecpilsēta Ventas senlejā tika iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā.

 

Avots: “Dienas bizness” (15.07.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *