Šogad Dabas koncertzāle notiks Nīcā un Mērsragā, godinot tā varoni – pūšļa fuku

Pērn dibināta biedrība “Dabas koncertzāle” izziņojusi šī gada zinātnes, mūzikas, dzejas un vizuālās mākslas pasākuma Dabas koncertzāle galveno varoni -pūšļu fuks (Fucus Vesiculosus). Zinātnes, mūzikas, dzejas un vizuālās mākslas pasākums “Dabas koncertzāle” šogad notiks 6.augustā Nīcas pagastā pie Pusēnu kāpas un 13.augustā Mērsragā.

Šī gada Dabas koncertzāles pasākumos Latvijas zinātnieki un mūziķi nu jau sesto gadu pēc kārtas populārā veidā stāstīs, rādīs un dziedās par Latvijas dabu, īpašu uzmanību veltot šī gada tēmai – Baltijas jūrai un tajā mītošajam pūšļu fukam.

Pūšļu fuks ir Baltijas jūrā izplatīta daudzgadīga brūnaļģe. Latvijas piekrastē to visbiežāk var atrast plaukstas lielumā. Šī brūnā plakanā auga stumbrs zarojas dihotomi (katrā zarošanās vietās stumbrs sadalās divos vienādos stumbros). Vasaras beigās zaru galos veidojas dzeltenīgi brūni pūslīši. Aug vidēji 1 līdz 6 metru dziļumā uz cietas, akmeņainas pamatnes. Labos gaismas caurlaidības apstākļos pat līdz 15 m dziļumam. Pūšļu fuka audzes dod patvērumu lielam skaitam dažādu sīku organismu – gliemjiem, gliemenēm, vēžveidīgiem un pat kukaiņu kāpuriem. Reņģes un vairākas citas zivju sugas tajās nērš ikrus.

Pašreiz Baltijas jūras piekrastes valstu ekonomiskās aktivitātes nav tās draudzīgākās videi un potenciāli apdraud jūras “veselību” un līdz ar to mājvietu pastāvēšanu/saglabāšanos neskaitāmām dzīvo radību un ūdensaugu sugām.

 

Avots: www.daba.gov.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *