Šogad paiet 10 gadi, kopš dibināta Latvijas Mēbeļnieku ģilde

Šogad paiet desmit gadi, kopš dibināta Latvijas Mēbeļnieku ģilde, kas darbojas Latvijas Amatniecības kameras paspārnē. Mēbeļnieku ģildes ir profesionāla organizācija, kas apvieno pastāvīgi funkcionējošās koka amatnieku nozares dalībniekus, t.i. kokgriezējus, koktēlniekus, mēbeļu galdniekus un koka virpotājus. Ģilde tika dibināta ar domu, lai koorginētu profesionālas un juridiskās problēmas ar Amatniecības kameras starpniecību risinātu jautājumus, kas ļautu amatniekiem justies drošāk un efektīvāk strādāt.

Galvenie ģildes biedri ir amata meistari un zeļļi, kur amata meistars no zeļļa atšķiras ar to, ka zellim nav tiesību apmācību, bet meistars ir tiesīgs apmācīt. Šobrīd Amatniecības kamerā ir ap 2000 biedru.

Ģildes viens no nākotnes plāniem ir saistīts ar meistaru sertifikāciju, kur meistari ar saviem darbiem apliecinātu, ko viņi pēdējā laikā ir paveikuši un kā sevi pilnveidojuši, kādos profesionālajos kursos vau seminārjos piedalījušies, kā arī apmācījuši nākamo paaudzi. Šī sertifikācija ir procesā, taču vistuvākajā laikā nolikums būs gatavs un lietas tiks sakārtotas.

Lai iekļūtu Amatniecības kamērā, pastāv dažādas iespējas, t.i. cilvēkam ir jābūt pieredzei – zināmam gadu skaitam, kurus nostrādājis šajā profesijā. Darbiem ir jābūt atbilstošā līmenī, ir jābūt teorētiskai bāzei, kas ir apgūta vai nu skolā, vai kursos. Tā ir katra brīva izvēle. Ir nosacījumi, kur precīzi ir atrunāts, kas ir jāzina no teorijas un kas no praktiskiem paņēmieniem, ar kuriem var startēt vai uz zeļļa, vai uz meistara kvalifikāciju. Vēl ir tāds īstermiņa variants – amatnieka karte. Tā neattiecas tikai uz mēbeļniekiem, bet uz visiem amatniekiem. Ja cilvēks ir izgatavojis kādu priekšmetu vai priekšmetus un viņš ar to grib pelnīt naudu, tad priekšmets tiek atrādīts komisijai, kura nolemj, vai tas atbilst amatnieciskajam līmenim, lai, nedarot kaunu sev un organizācijai, tādus var tirgot. Tad tiek izsniegta amatnieka karte, kas principā ir īstermiņa sertifikāts uz vienu gadu. Pēc gada to atkal var pagarināt. Tas attiecas uz cilvēkiem, kuri ir izdomājuši, ka viņi grib un arī var. Bet tas darbojas šaurā jomā – tikai uz konkrētiem priekšmetiem, nevis uz visu nozari.

 

Avots: www.mebelnieki.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *