Eiropā krasi paaugstinājušās no Āzijas importētā saplākšņa cenas

Eiropā 2.ceturksnī krasi paaugstinājušās no Dienvidaustrumāzijas un Ķīnas importēto tropu koksnes saplākšņa cenas (CIF cena), ko, galvenokārt, sekmējis zemās koksnes piegādes, ražošanas izmaksu kāpums, valūtas kursu svārstības un pieprasījuma palielināšanās pēc šī produkta Āzijā. Šobrīd apkopotā informācija rāda, ka tropu koksnes saplākšņa cenas turpina pieaugt arī uz piegādēm, kas paredzētas jūlijā un augustā. Eiropas pircējiem tiek piedāvāts saplāksni importēt no Malaizijas un Indonēzijas, kur cenas sasniegušas līdz šim augstāko punktu.

Lai gan saplākšņa patēriņš Eiropā joprojām saglabājies relatīvi zemā līmenī, tomēr daži šī produkta importētāji saskaras ar būtiskām piegādes problēmām. Piemēram, Lielbritānijā ir izskanējuši paziņojumi, ka neiepirks produkciju par augstāku cenu, bet tā vietā pārstrādās koksni, kas atrodas krājumos, nodrošinot pozitīvu naudas plūsmu. Lai gan vairums importētāji atzīst, ka ir būtiski strādāt ar esošajiem krājumiem, taču neizslēdz iespēju iegādāties produkcijas par augstajām CIF cenām.

2011.gada 1.ceturkšņa apkopotie statistikas dati rāda, ka Lielbritānija pārorientējusies uz saplākšņa importu no Ķīnas. Šajā laika periodā tā no Ķīnas importējusi 109 tūkst. m3 tropu koksnes saplāksņa, kas ir par 2.4 reizes vairāk nekā analogajā laika periodā pērn (+240%; 32 tūkst.m3). Tajā pašā laikā samazinājies saplākšņa imports no Malaizijas (-42%; 25 tūkst.m3) un Brazīlijas (-50%; 5 tūkst. m3). Pēdējo mēnešu laikā vairāki importētāji testē bērza saplākšņa un citu tropu koksnes saplākšņa kvalitāti no Ķīnas, lai turpmāk aizstātu šī produkta importu no Indonēzijas un Malaizijas.

Šogad Eiropā tiek novērots pieaugoša interese pēc Krievijas bērza saplākšņa, kas pakāpeniski uzlabojas saistībā ar šī produkcijas ražošanas apjoma dramatisko kritumu meža ugunsgrēku dēļ pagājušajā vasarā.

2011.gada janvārī – martam ES dalībvalstis, izņemot Rumāniju un Bulgāriju, importēja 563 tūkst. m3 tropu koksnes saplāksņu, kas ir par 15% vairāk nekā pērn attiecīgajā laika periodā un gandrīz tikpat daudz kā iepriekšējā periodā. Galvenā ieguvēja no jaunajām tendencēm saplākšņa tirgū ir Ķīna, kas galvenokārt, eksportē saplāksni uz Eiropu un visvairāk tieši uz Lielbritāniju. Ķīna un Lielbritānija kopā kontrolē 74% no kopējā tropu koksnes saplākšņa importa apjoma ES (2008.gada sākumā – 60%). Tajā pašā laikā tropu koksnes saplākšņa importa apjoms no Malaizijas, Indonēzijas un Brazīlijas samazinājās no 28% uz 13%.

 

Avots: www.globalwood.org

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *