Kā izvēlēties pareizi koksni lauku māju būvniecībai?

Lai koka māja sasniegtu vislabākās kvalitātes īpašības, tās celtniecības laikā jāizmanto koksne, kas izstrādāta ziemas periodā. Vai tā ir taisnība? Teorētiski ziemā iegūtā koksnes vairāk piemērota būvniecībai. Iestājoties ziemas periodam, koks ar sakņu palīdzību atbrīvojas no liekā mitruma, kā rezultātā ziemā izstrādātai koksnesi ir zemāks mitruma daudzums nekā vasarā iegūtajai koksnei. Pie tam ziemas laikā izstrādātā koksne tiek pakļauta skarbākiem laika apstākļiem, kas veicina tās izturību pret bioloģiskajiem bojājumiem. Ziemā nocirts koks daudz ilgāk paliek gaišs un tīrs.

Nepareizs uzskats, ka plaisas koksnē parādās žāvēšanas dēļ, jo īstenībā tieši ātrās žāvēšanas rezultātā rada šīs spraugas kokā. Atkal ziemā izstrādātai koksnei ir prieksrocība, jo pavasara periodā, kad temperatūra ceļas lēni, esošā koksnes tiek žāvēta un vēdināta pamazām. Saules staru ietekmē mājas dienvidpuse žūst ātrāk, bet ziemeļpuse žūst lēnāk, tādā veidā radot apstākļus, kā dēļ rodas plaisas.

Celtnieki nenoliedz teoriju, ka koka māja, kas celta no ziemā izstrādātās koksnes ir laba, taču vērš uzmanību uz to, ka ir mājas, kas būvētas no vasarā izstrādātas koksnes un ir bez koksnes defektiem.

Ļeņingradas apgabalā 2004.gadā rudens – ziemas periodā gaisa temperatūra zem nulles nokritās 6 reizes, kas nozīmē ka esošā koksne kā būvniecības konstrukcijai pagāja 6 gadi. Šādas temperatūras svārstības ļoti negatīvi ietekmē koksnes kvalitāti, kā rezultātā arī ziemā sagatavotais materiāls var būt slikts.

Protams, ka visiem jāatceras, ka koksne savā veidā ir ātri bojājošs produkts. Tādēļ ziemas laikā nozāģētos kokus nevajadzētu atstāt uz ilgu laiku bez aizsarglīdzekļiem un turēt līdz vasaras vidum, jo tad koksne piesūcas ar mitrumu un tai parādās citi bioloģiskie bojājumi. Ja uzņēmums deklarē, ka māju celtniecībai izmanto ziemā izstrādāto koksni, tad tā rīcībā jābūt lielām noliktavām un jāveic visi vajadzīgie pasākumi koksnes saglabāšanai.

Kā uzzināt, vai koksnes sagatavota ziemā? Nekā, jo Krievijas koksne netiek marķēta un sertificēta, taču var pasūtīt māju būvniecību februārī, jo no novembra līdz februārim visās noliktavas, kurās bija vasaras un pavasara materiāls tiek izņemts.

Kādu koka sugu izvēlēties māju būvniecībai? Celtnieki lielākoties izmanto skujkokus, taču uzskata, ka labs materiāls ir Karēlijas priede. Labs materiāls ir arī lapu koks, bet tas ir samērā dārgs. Lai gan speciālisti uzskata, ka šobrīd būtiskas atšķirības starp skujkoku un lapu koku materiāla praktiski nav, jo mūsdienās pastāv lielas koksnes antiseptiķu apstrādes iespējas. Piemēram, egle kā elpojoša koksne celtniecībā reti tiek izmantot, jo grūti izšķirot kvalitatīvāko materiālu un ir pārāk daudz zaru. Speciālisti uzskata, ka nepieciešams izmantot biezāku baļķi, jo tas labāk nodrošina siltumenerģiju mājā, bet tajā pašā laikā arī dārgs pasākums. Koksni būtu jāatlasa speciālistam, kas spēj daudz labāk atšķirt dažādus koksnes defektus kā puvumus, tumšos plankumus, plaisas, mitruma daudzumu tajā utt.

 

Avots: www.drevportal.ru

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *