Centrāleiropā līmētās koksnes cenas saglabājušās nemainīgas pirmajā pusgadā

Jūnijā zemās saimnieciskās darbības periodā, Eiropas centrālajā daļā starp līmētās koksnes ražotājiem un tās pircējiem notika diskusija par produkcijas cenu kāpumu. Uz produkcijas pircēju prasību samazināt cenu par 10-15 EUR/m3, tika saņemts noraudījums no vairums līmēto koksnes ražotājiem, paskaidrojot, ka nav ekonomiski izdevīgi samazināt gala produkcijas cenu dēļ izejvielu iegādes sadārdzināšanās un augstajām transporta izmaksām. Tikai divi līmētās koksnes ražotāji pēc savas iniciatīvas esot noteikuši jaunus produkcijas izcenojumus no š.g. jūlija, kas ir nedaudz zemāki nekā pārējiem ražotājiem.

Pēc veiktajiem aprēķiniem, š.g. pirmajā pusgadā līmētās koksnes pārdošanas apjoma kāpums bija 10-15% robežās, pateicoties aktivitātei Vācijas tirgū un noslēgtajiem līgumiem. Neskatoties uz salīdzinoši aktīvu ražošanu pēdējo mēnešu laikā, līmētās koksnes ražotāji neveidoja produkcijas uzkrājumus līdz pat jūnija sākumam. Atsevišķi ražotāji ziņoja par īpaši zemu krājumu līmeni, kā rezultātā tiem nebija iespēja izpildīt īstermiņa piegādes līgumus, kas galvenokārt attiecas uz industriālajiem klientiem (pircējiem).

Neskatoties uz kopējo pieprasījumu pieaugumu rūpnieciskajā sektorā, ierobežotās koka lameļu izvejvielu pieejamības dēļ piedāvātā produkta piegādes līmenis samazinājās. Cenu atšķirība starp dažādas kvalitātes koka lamelēm tika palielinātas, kādēļ daži tās ražotāji samazināja cenu vairāk nekā par 10 EUR/m3.

Tajā pašā laikā Vācijas līmētās koksnes tirgus jūlija sākumā bija stabils, taču Itālijā šī produkcijas pārdošanas apjomi pasliktinājās. Pateicoties sīvajai konkurencei starp līmētās koksnes ražotājiem maijā ienākumi kritās vidēji par 5-10 EUR/m3. Piemēram, šobrīd koka stieņu krava Ziemeļitālijā maksā 400-410 EUR/m3, kas veicina līmētās koksnes cenu palielināšanos aptuveni līdz 15 EUR/m3. Pēdējā laikā pieaugusi darījumu aktivitāte Spānijas līmētās koksnes tirgū. Neskatoties uz nedaudz pieaugošajiem produkcijas pārdošanas apjomiem, sagaidāmie ienākumi no kravas bija 410-420 EUR/m3, ko līmētās koksnes ražotāji vērtē kā ne visai apmierinošu.

Taču līmētās koksnes ražotāji vērtē, ka izvejvielas šā produkcijas ražošanai ir pietiekamas. Piemēram, līguma cena 45/46 mm egles lamelēm svārstās vidēji no 203 līdz 208 EUR/m3, neapstrādātām egles lameļu cena – 194 līdz 199 EUR/m3. Tādēļ daudzām kokzāģētavām nebija iespējams paaugstināt cenu jau iepriekš noslēgtajiem līgumiem. Ņemot vērā turpmāko apaļkoku cenu pieaugumu un ražošanas apjoma kritumu vasaras periodā, šī tirgus dalībnieki neprognozē koka lameļu cenas paaugstināšanos.

 

Avots: „EUWID Wood Products and Panels” (Nr.28/13.07.2011)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *