Eiropā neprognozē strauju būvniecības tempu kāpumu līdz pat 2020.gadam

Lai gan zemāko punktu Eiropas būvniecības nozare šķiet ir pārvarējusi, taču tās nākotnes izaugsmei būtiski traucē šādi riski kā ES valstu parādu esamība, inflācijas kāpums, valstu taupības pasākumi un pakāpeniska stimulējošo pasākumu atcelšana, kuru mērķis ir kompensēt slikto ietekmi uz ekonomikas lejupslīdi. Tāds ir galvenais secinājums, kas izskanēja š.g. 17.jūnijā Helsinkos, Somijā notiekošajā konferencē „71st Euroconstruct Conference“.

Laika periodā no 2007. Līdz 2010.gadam Eiropas būvniecības aktivitāte samazinājās par 15% un šāds kritums netika novērots kopš 1998.gada. Tiek prognozēts, ka Eiropas būvniecības nozarē šāda lejupslīdošana tendence saglabāsies arī šogad. Šogad būvniecības sektorā augstākais pieaugums tiek prognozēts Polijā un Skandināvijas valstīs. Būtiskas pozitīvas tendences uzrādīs arī Francija un Vācija. Taču Spānijā, Īrijā un Portugalē būvniecības tempi joprojām turpinās strauji kristies. Mērenāks būvniecības tempa samazinājums būs novērojams Lielbritānijā, dažās Centrāl- un Austrumeiropas valstīs.

Kopš 2007.gada vislielākais būvniecības kritums bija jauno dzīvojamo māju segmentā. Saskaņā ar Euroconstruct valstu iesniegtajiem datiem 2007.gadā tika pabeigtas 2.5 milj. jaunas dzīvojamās mājas, taču 2010.gada šīs skaitlis nepārsniegs 1.5 milj. Taču ļoti svarīgi, lai jaunuzcelto māju skaits Eiropā uzrādīju nelielu kāpumu ik gadus, t.i. ne mazāk par 5% gadā.

Lai gan finanšu krīzes apstākļos biroju ēku būvniecības sektors atkopjas labāk nekā dzīvojamo māju sektors, tomēr arī šajā sektorā vērojama liela lejupslīde. Laika periodā no 2007.g. līdz 2010.gadam kopējā biroja ēku būvniecības vērtība samazinājās par 13% un jauno biroju celtniecība kritās gandrīz par 20%.

Ēku būvniecības tendenču izmaiņas atpaliek no ekonomiskām tendencēm, tādēļ to kāpums nav prognozējams pat līdz 2012.gadam. Pie tam jauno biroju būvniecības kritumu būtiski ietekmē ne tikai esošā finanšu krīze, bet arī esošo ēku renovācijas attīstība. Eiropas būvniecības tirgū dominē esošo dzīvojamo bloku māju renovācija, liekot uzsvaru uz energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem, kas tiek stimulēta ar valdības pasākumiem. Šobrīd ēku renovāciju skaits Eiropā ir pusotru reizi lielāks par jauno objektu būvniecību.

Tiek prognozēts, ka būvniecības aktivitātēs palielināsies Austrumeiropas virzienā nevis Rietumeiropas valstu virzienā. Rietumeiropā būvniecības tempi pieaugs tikai par 1.5% gadā līdz 2020.gadam, kas ir daudz zemāks nekā IKP pieaugums. Liels dzīvokļu un biroja telpu pārpalikums, lielie valstu parādi un valdības taupības pasākumi būtiski samazina būvniecības tempus Rietumeiropas dienvidos vismaz līdz 2020.gadam. Tajā pašā laikā tiek prognozēts būvniecības tempu kāpums 4.5 līdz 5% robežās Austrumeiropas cetrālajā daļā, kur arvien samazināts ekonomikas plaisas starp bagāto Rietumueiropu un tās kaimiņvalstīm.

Lai gan Eiropas būvniecības izaugsmes tempi būs salīdzinoši zemi līdz 2020.gadam, taču demogrāfiskie un sociālie faktori sniedz pārliecību par stabilu kāpumu ilgtermiņā, it īpaši ēku renovācijas segmentā. Šo tendenci apliecina šādi faktori kā esošo ēku fondu novecošanās, tendence dzīvot vienam, kas palielina dzīvojamo māju skaitu, pieaugošā urbanizācija un stingrāki energoefektivitātes noteikumi.

 

Avots: www.globalwood.org

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *