Eiropas logu ražotāju aktivitāte šā gada pirmajā pusgadā vērtējama kā pozitīva

Vairāki vadošie Vācijas un Austrijas logu ražotāji raksturo stāvokli tirgū pirmajā pusgadā kā pozitīvu. Pārdošanas iespējas vāciski runājošo valstu tirgos joprojām ir ļoti apmierinošas. Lai gan ražotāji ir saskārušies ar daļējo pieprasījuma kritumu dažās nozarēs, tas bieži tiek kompensēts ar jaunu pieprasījuma rašanos no citām nozarēm. Tomēr ievērojamās izejvielu izmaksu paaugstināšanās dēļ pēdējos mēnešos uzņēmumu peļņai ir tendence nedaudz samazināties, tāpēc daudzi uzņēmumi jau ir atbildējuši ar produkcijas cenu kāpumu.

Ņemot vērā pārdošanas un apgrozījuma apjomus, lielākā daļa ražotāju ziņo, ka šā gada pirmajos sešos mēnešos bija novērota stabila tendence salīdzinājumā ar ikgadējiem rādītājiem vai pat nedaudz uzlabojas. Tikai retos gadījumos uzņēmumi ziņoja par situācijas pasliktināšanos. Uzņēmējdarbības reitings pirmajos divos ceturkšņos bija ļoti atšķirīgs starp atsevišķiem uzņēmumiem. Daži ziņoja par izaugsmi pirmajā ceturksnī, kam sekoja kritums otrajā ceturksnī, bet citiem bija vājš gada sākums un spilgta atveseļošanās otrajā ceturksnī. Bija arī uzņēmumi, kas atzīmēja relatīvi vienlīdzīgas tendences gan pirmajā, gan otrajā ceturksnī.

Ņemot vērā nevienlīdzīgās darbības, prognozes nākamajiem ceturksnim ir pārsteidzoši vienotas, t.i. lielāko daļu uzņēmumu sagaida nelielu pieaugumu salīdzīnājumā ar iepriekšējo periodu. Savukārt lielapjoma logu ražotāji saskaras ar būtiskām tirgus izmaiņām. Piemēram,

Piemēram, Vācijas valdības 2010. gada beigās pieņemto ekonomikas atveseļošanas lēmumu rezultātā būtiski samazinājies pieprasījums pēc logiem sabiedrisko ēku renovācijā vai pārbūvē. Tomēr tā vietā pozitīvus impulsu deva jaunie būvniecības sektori, kas vēstīja par nozares atveseļošanos un pasūtījumu atsākšanos gatavo konstrukciju, privātmāju un dvīņu māju segmentos. Tajā pašā laikā pieaudzis pieprasījums pēc logiem nedzīvojamās vai saimnieciskām ēkās, neskatoties uz to, ka šajos sektors pēdējos gados raksturīga investīciju trūkums. Tiek prognozēts, ka šā gadā pirmajā pusgadā pieprasījums pēc logiem ir nostabilizējies pagājušā gada augstāko rādītāju līmenī vai pat uzrāda pieaugošu tendenci, ko sekmējis dzīvojamo ēku energoefektivitātas taupīšanas programmas.

Esošie tirgus dalībnieki uzskata, ka plānotie nodokļu atvieglojumi attiecībā uz dzīvojamo ēku renovācijas programmām energoefektivitātes ietvaros un Vācijas bankas progammas ēku pārbūves nolūkos var izraisīt tirgū jaunu pieprasījuma parādīšanos.

Ražošanas jaudu izmantošana Vācijas logu nozarē šobrīd ir augsta līmenī. Daudzi uzņēmumi ievieš darba maiņas arī sestdienās, jo ir bijuši gadījumi, kad netika izpildīti piegāžu termiņi. Šobrīd plastmasas logu ražošana un piegāde aizņem divas līdz četras nedēļas, koka vai koka-alumīnija logu – no trīs līdz sešām nedēļām. Vairāki uzņēmumi plāno pārtrauk produkcijas ražošanu līdz divām nedēļām jūlija beigām, kas pagārinās produkcijas piegādas termiņu līdz astoņām nedēļām.

Attiecībā uz logu cenu, vērojama pieaugoša cenu tendence visā nozarē pēdējā pusgada laikā un joprojām tā saglabājusies. Šo tendenci var uzskatīt kā atbildes reakciju uz nepārtraukti pieaugošām izejvielu izmaksām. Daži uzņēmumi jau ir noteikuši nelielu cenu pieaugumu gada pirmā ceturkšņa beigās. Citi uzņēmumi sekoja cenu kāpumam otrā ceturkšņa laikā un paziņoja par cenu izmaiņām, kas stāsies spēkā šā gada jūlijā vai augustā. Tomēr jāatceras, ka ražotāji dažādi reaģē uz cenu paugstināšanu, jo daļa logu ražotāji norāda, ka nebija saskārušās ar būtiskām problēmām šajā sakarā, taču daļa  ražotāji atzina, ka uzreiz pēc cenu korekcijām krasi samazinājies pasūtījumu skaits, tāpēc tiem uz pieprasījuma samazināšanos ir jāatbild, piemēram, ar dažādām atlaidēm uz produkciju.

 

Avots: „EUWID Wood Products and Panels” (Nr.28/13.07.2011)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *