„Zaļā” būvniecība veicina enerģijas taupīšanu ikdienā

Mājokļi un ēkas ražo lielu oglekļa dioksīda daudzumu, kas tieši ietekmē globālās sasilšanas un klimata pārmaiņas jautājumus. Tādēļ radās nepieciešamība veidot videi draudzīgu ēku koncepcijas. „Zaļās” būvniecības tendences pašlaik aktīvi ieņem pozīcijas nekustamā īpašuma attīstībā visur pasaulē. Uz ekoloģiskiem principiem balstīta būvniecība spēj mazināt globālo sasilšanu, ierobežojot tās procesus. Ūdens un enerģijas ekonomija, atjaunojamo enerģijas resursu izmantošana joprojām ir galvenie punkti, uz kuriem balstās “zaļās” būvniecības koncepcija. Bez tam, ēkām, kas tiek būvētas izmantojot videi draudzīgās būvniecības konceptus, ir lielāka finansiālā vērtība. Tas liecina par sabiedrības pareizo izpratni par ekoloģijas jautājumiem un vidi, kurā mēs dzīvojām. Tāpēc tālākais uzdevums ir turpināt caur dizainu un arhitektūru ieviest jauninājumus resursu un enerģijas efektīvai izmantošanai mājokļos.

Izstrādājot ēku projektus ēkās ir jāņem vērā daudzas lietas. Arhitektu un dizaineru uzdevums ir apskatīt visus šos aspektus, lai izveidotu atbilstošu risinājumu „zaļās” būvniecības konceptiem. Celtniecības materiāliem, telpu izvietojumam, ūdens un elektroinstalācijām jābūt pārdomātiem, pietiekami ekonomiskiem, bet tai pašā laikā pietiekami efektīviem, lai dzīvojamā ēka varētu funkcionēt. Ēkas būvēšanas procesā ir jāpārbauda un jānodrošina tādi punkti, ka celtniecības atkritumu aizvākšana būvniecības darbu gaitā un pēc tam, kā arī elektroenerģijas un ūdens patēriņš. Svarīgi, ka ēkas nodošanas ekspluatācijā laikā neviens no šiem faktoriem neietekmētu apkārtējo vidi.

Projektējot dzīvojamo ēku, paveras daudzas iespējas taupīgai enerģijas izmantošanai. Piemēram, uzstādot daudz logus ar stiklu, var samazināt elektrības enerģijas patēriņu dienas laikā un optimizēt saules gaismas funkcijas telpā. Uzstādot jaucējkrānus ar automātisko sensoru, var regulēt ūdens patēriņu, izmantojot to tikai pēc nepieciešamības. Tāpat ir jāveido telpas ar skatu uz zaļo zonu, pie katra loga jāizvieto augi, kas filtrētu siltuma saules starus, līdz ar to enerģijas patēriņš uz gaisa kondicionēšanu būtu mazāks. „Zaļš” interjers ir mājokļa iekārtojums, kas nepatērē pārlieku daudz energijas, ūdeni un neveido pārāk daudz atkritumu, tomēr izpilda visas komfortablu telpas funkcijas.

Šādi risinājumi palīdzēja beidzot realizēt „zaļās” mājas koncepciju dzīvojamām un biroju ēkām. Bet ne tikai materiālu izvēle ir noteicoša, ir jāizstrādā arī atbilstoša koncepcija ēkas dizainam. Piemēram, izveidojot telpas ar nelielu izolāciju, lai veicinātu saules gaismas pieplūšanu, vai izmantojot saules bateriju paneļus par elektroenerģijas avota aizstājēju. Kaut arī pastāv uzskats, ka šie „zaļie” risinājumi ir dārgi, nākotnē šie risinājumi sniegs vairākas priekšrocības gan cilvēcei, gan apkārtējai videi.

 

Avots: www.kecuk.com

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *