Medību trofeju vērtēšana nav rekordu sacīkstes

Medību trofeju kāds uzskata par medību procesā iegūtu balvu, cits – kā piemiņu par emocijām bagātām medībām, dažam tā ir tikai un vienīgi godalgots un medaļām novērtēts ieguvums. Nesen pasaulē izplatītāko trofeju vērtēšanas kritēriju veidotāji – Starptautiskā medību un medījamo dzīvnieku aizsardzības komiteja (CIC) un Rolanda Vorda (Rowland Ward) uzņēmums šā gada 1.martā noslēdza vienošanos par sadarbību, ka CIC vērtētās Eiropas medījumo dzīvnieku trofejas tiks iekļautas R. Vorda „Lielo medījamo dzīvnieku trofeju datu” grāmatā. Parakstītā vienošanās attiecas uz visām stirnu, dambriežu, staltbriežu, Eiropas muflonu, Eiropas un Ziemeļaustrumu Āzijas aļņu, Eirāzijas ziemeļbriežu, Eirāzijas mežacūku un citu Eiropas medījamo dzīvnieku trofejām, kuras oficiāli vērtē saskaņā ar CIC formulām un kuras ieguvušas vismaz bronzas medaļu.

R.Vorda trofeju vērtējumu grāmata ir pirmā šāda veida izdevums un daudzus šo statusu arī saglabāja, kā arī jau ilgāk nekā gadsimtu bijusi nozīmīga daudiem medniekiem visā pasaulē, it īpaši Āfrikā un Āzijā gūtajām trofejām. Grāmata netiek veidota kā zinātnisks darbs, bet domāta medniekiem un zinātniekiem, kurus interesēja salīdzināmi skaitļi.

CIC sistēmas pamatā ir vīzija – inovatīva pieeja trofeju medībām, vērtēšanai un monitoringam, kas balstīta uz zinātniski pamatotu vērtēšanas sistēmu un nodrošina saprotamu un uz konkrētām sugām orientētu bioloģisko datu ievākšanu, kā arī sniedz metodi, kā šos datus interpetēt visiem saprotamā veidā. Pirmie CIC sistēmas nosacījumi un noteikumi tika apstiprināti 1934.gadā Varšavā un 1937.gadā Prāgā. Gadiem ejot tika veikti labojumi starptautiskajās medību izstādēs. Tikai 1977.gadā tika apstiprināta pašlaik spēkā esošā trofeju vērtēšanas sistēma. Laika gaitā sistēma mēdz mainīties, uz tās jāpielāgo esošajiem apstākļiem. Jebkuras izmaiņas jāpamato ar jaunām zināšanām par medījamiem dzīvniekie, to populācijām, ģenētiku, zooģeogrāfiju, kā arī jāņem vērā mainīgā sabiedrības attieksme pret medībām. Pirms 30 vai 40 gadiem nebija pieejami daudzi zinātniskie dati, kas šodien izmantojami kā jaunas, uz modernām tehnoloģijām balstītas zinātniski statistikā novērtējuma metodes.

Trofeju vērtēšanas un monitoringa metodes var palīdzēt ieviest un attīstīt vispareizāko savvaļas dzīvnieku apsaimniekošanas režīmu, veicinot vēlmi medīt tikai tad, kad trofeju dzīvnieki sasnieguši pārejas posmu starp nobriešanu un vecuma iestāšanos. Rezultātā mednieku radītā dzīvnieku mirstība ievērojami neietekmēs dabisko mirstības dinamiku, jo, medījot mērķa vecuma dzīvniekus, būs iespējams radīt līdzsvaru starp dabisko un mednieku radīto mirstību.

Rolanda Vorda trofeju vērtēšanas standarti un trofeju reģistrācija: www.rowlandward.com. CIC: www.cic-wildlife.org

 

Avots: Informatīvais izdevums „Jakts” Nr. 1 (2011)

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *