FOEX izstrādā šķeldas cenu indeksu, kas tuvākā laikā būs pieejams Somijā

FOEX (FOEX Indexes Ltd) atklāj pirmo ŗeģionālo šķeldas (t.sk. kurināmās šķeldas) cenu indeksu, kas pagaidām būs pieejams tikai Somijā. FOEX ir Somijas uzņēmums, kas līdz šim speciālizējies kā pakalpojumu sniedzējs cenu indeksu izstrādē, pārrēķinot celulozes un papīra apjomu uz pārstrādātā papīra un koksnes granulu apjomu. Vairāk nekā 80 milj. tonnas gadā tiek saražotas koksnes šķeldas, kuru vērtība mēramā gandrīz desmit miljardu ASV dolāru apjomā, kā arī katru gadu arvien vairāk paplašinās šīs produkcijas tirgus un tirdzniecības apjomi pieaug. Šobrīd lielāko daļu daļa šķeldas tiek izmantotas celulozes ražošanā, bet palielinās arī to apjoms, ko izmanto enerģijas radīšanā. Galvenie šī produkcijas dalībnieki, t.i. tirdzniecības, meža un enerģijas nozares uzņēmumi un finansu iestādes, pieprasījušas, lai FOEX izstrādā šķeldas cenu indeksu jau esošājiem celulozes, papīra un granulu cenu indeksiem.

Šobrīd FOEX sadarbībā ar uzņēmumu WRI (Wood Resource International LLC), darbojas pie šķeldas cenu indeksa izstrādes un pirmie darba rezultāti publiski būs pieejami jau šā gada septembrī. Jaunajā Somijas cenu indeksa aprēķinos ietvers šķeldu (kurināmo šķeldu), koksnes atliekas un mežizstrādes pārpalikumus. Cena tiks norādītas eiro par MWh/t. Izstrādājot šo cenu indeksu, tiks ņemts vērā gan ražotāju, gan patērētāju sniegtā informācija (atskaites). Līdzīgs cenu indekss tiek izstrādāts arī Zviedrijas tirgum, kas būs gatavs 2011.gada beigās.

FOEX koksnes produktu pasaules tirgum plāno piedāvāt trīs cenu indeksus – lapu koku šķeldas cenu indeksu celulozes un papīra nozarei (ASV dolāri par tonnu), skujkoku šķeldas cenu indeksu (dolāri par tonnu), kā arī kurināmās šķeldas cenu indeksu enerģijas ražošanai (dolāri par MWht/tonnu).

FOEX cenu indeksu noteiks, balstoties uz savāktajiem un publicētajiem datiem par CIF cenām, kas ļaus daudz labāk novērtēt koksnes cenu izmaiņas. Tas nozīmē, ka pie FOB cenas papildus pieskaitīs transportēšanas un citas izmaksas, rezultātā sasummējot tiek iegūta CIF vērtība. Dati tiks vākti no visas pasaules ar vairāku ekspertu palīdzību, lai iegūtu precīzāku priekšstatu par šo tirgu pasaulē. Globālā līmenī šo indeksu izmantošanu plānots uzsākt 2012.gada rudenī. Šobrīd kurināmās šķeldas cenu indeksa izstrādē grūtības sagādā tas, ka ir ļot maz izplatīta informācija globālā līmenī un trūkst statistiko datu.

 

Avots: www.infobio.ru

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *