Nākotnē tradicionālu degvielu paredz aizstāt ar biogāzi

Rūpnīcas, kas ražo biogāzi, kļūst aizvien populārākas attīstītajās valstīs. Biogāze – tā ir ekoloģiski tīra gāze, ko iegūst ūdeņraža vai metāna biomasas fermentācijas procesā. Populārākā izejviela biogāzes ražošanai – lauksaimniecības atkritumi. Aptuveni 75% no biogāzes iekārtām izmanto salmus, kūtsmēslus, biešu lakstus, zāli u.c. Aptuveni 17% no pasaules biogāzes ražo no mājsaimniecību un uzņēmumu organiskiem atkritumiem. Par biomasu var kalpot arī sadzīves atkritumi, tostarp, biogāzes iekārtas var izvietot kanalizācijas un notekūdeņu attīrīšanas sistēmās.

Šobrīd Eiropā ir koncentrēti 44% pasaules biogāzes ražotņu. ASV – aptuveni 14%. Biogāzes iekārtu tirgus Eiropas Savienības valstīs tiek vērtēts 2 miljrd. ASV dolāru. Pēc Eiropas Komisijas plāna, līdz 2020. gadam šajā alternatīvās enerģētikas sfērā tiks investēts ap 20 mljrd. ASV dolāru.

Starp Eiropas valstīm Vācija ir biogāzes ražošanas līdere. Uz 2010. gadu Vācijā darbojās 9 tūkst. biogāzes rūpnīcas. Jāpiemin, ka ap 90% Vācijā saražotās biogāzes tiek izmantoti ražotāja vajadzībām, un tikai 10% nokļūst gāzes vados. Rietumeiropā ne mazāk par pusi no visām putnufabrikām tiek apkurinātas izmantojot biogāzi. Starp citām ES valstu biogāzes ražošanas un izmantošanas līderēm ir Šveice, Lielbritānija, Norvēģija, Spānija, Itālija un Francija.

Pēc starptautisko ekspertu prognozēm, uz 2050. gadu biogāzes enerģētikas segments pasaulē sastādīs ne mazāk par 27%. Lielāko daļu biogāzes izmantos jūras, sauszemes un gaisa transports, kuru izmeši pateicoties biogāzes lietošanai samazināsies par 2 mljrd. t. Tirgus analītiķi aprēķinājuši, ka šī nostādīta mērķa sasniegšanai Eiropas valstīm ir jāinvestē biogāzes enerģētikas sektorā ne mazāk par 11 triljonu ASV dolāru.

 

Avots: pelleta.com.ua

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *