Dr.silv. Jurģis Jansons: Latvijas meži – mīti un realitāte

Diskusijas par Latvijas mežsaimniecību veicinājušas vēlmi izteikt mežzinātnieka viedokli, tāpēc lasītājs, kas iepriekš atsevišķos medijos iepazinies ar informāciju, ka Latvijas meži tiek „pārcirsti un izpostīti”, ir aicināts izlasīt arī šo rakstu – par to, kā tiek iegūta informācija par koksnes resursiem valstī augošajos mežos un kādi tie patiesībā ir, jo, piemēram, ja 5 līdzīga lieluma kailcirtes tiek izkliedētas meža masīvā, sabiedrība to pat nepamana, turpretī, tiklīdz šis pašas 5 cirsmas tiek ieplānotas vienuviet, samazinot mežsaimniecisko darbu izmaksas, sakārtojot ceļu tīklu un uzlabojot mežsaimniecības ekonomiskos rādītājus, sabiedrība meža ainavas izmaiņas ierauga saasināti.

Šī raksta autors kā privātpersona noteikti pieskaitāms sabiedrības daļai, kura vizuāli nemīl izcirtumus. Līdzīgi viņš nespēj mīlēt rūpnieciskas maizes ceptuves, lidmašīnas un kantora telpas, bet kas tomēr ir viņa eksistencei nepieciešamas. Līdzīgi Latvijas valsts pastāvēšanai ir nepieciešama koku ciršana jeb, plašākā nozīmē, mežsaimniecība – tā ir ārkārtīgi svarīga tautsaimniecības nozare, kura dod Latvijas cilvēkiem darbu un ved valsti ārā no krīzes.

Latvijas saimniecisko mežu apsaimniekošanas lēmumu pieņemšanas pamatā ir informācija par mežu koksnes resursiem. Kā liecina meža statistiskās inventarizācijas pirmā cikla rezultāti, koksnes resursi Latvijā veido milzīgu rezervi, kas daudzkārt pārsniedz faktiskos ikgadējos koku ciršanas apjomus Latvijā.

 

Lasīt vairāk: www.delfi.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *