Sezonālā faktora ietekmē samazinājusies aktivitāte Francijas zāģmateriālu tirgū

Saistībā ar daudzajām brīvdienām, Francijas lapu koku zāģmateriālu ražotājiem jūnijā ievērojami samazinājās pārdošanas apjomi. Un jūlija pirmajā pusē pieprasījums pēc bērza un ozola zāģmateriāliem joprojām saglabājās nemainīgi zems, veicinot vidējā cenu līmeņa pazemināšanos. Piemēram, bērza taras sagatavju (23 x 100 mm) cena, kas jūnija sākumā sasniedza 170 EUR/m3, līdz jūlija beigām pazeminājās līdz 155 – 160 EUR/m3, lai gan citu bērza zāģmateriālu sortimentu cenas vairāk vai mazāk saglabājās nemainīgas: zemākas kvalitātes apmalotu, žāvētu zāģmateriālu (garumā 2.20 – 2.50 m/biezumā 38 – 50 mm) cena jūlijā bija 275 – 285 EUR/m3, vidējas kvalitātes zāģmateriālu cena – 385 EUR/m3, savukārt augstākās kvalitātes materiālus ražotāji piedāvāja par vidēji 440 – 450 EUR/m3.

Pēc ražotāju domām, pieprasījums galvenokārt samazinājies, jo vairums pircēju lielus zāģmateriālus apjomus iegādājušies pirmajos divos ceturkšņos. Turklāt pieprasījuma samazināšanās šajā laika periodā ir ierasta tendence – atvaļinājumu sezonas dēļ, kādēļ arī ražotāji augustā gatavojas pārtraukt darbību uz vienu līdz trim nedēļām.

Runājot par lapu koku zāģmateriālu tirdzniecību ārējos tirgos, ražotāji atzīmējuši, ka, piemēram, Āzijas tirgū vidējas un zemākas kvalitātes bērza zāģmateriālu segmentā ievērojami palielinājusies konkurence ar piegādātājiem no Rumānijas, kā rezultātā Francijas tirgotāji spiesti pārdot zāģmateriālus par cenu, kas pazemināta pat par 40 EUR/m3.

Arī ozola zāģmateriālu ražotāji ziņojuši par tirdzniecības aktivitātes samazināšanos. Krietni mazāki nekā cerēts šogad ir, piemēram, pārdošanas apjomi parketa un mēbeļu ražotājiem Beniluksa valstīs un Spānijā. Tomēr vērojamas arī pozitīvas tendences – šogad palielinājies ozola zāģmateriālu eksports uz Poliju. Savukārt pašmāju tirgū ozola zāģmateriāli vairāk tiek iegādāti dārza izstrādājumu ražošanai.

Ozola zāģmateriālu cenas, pēc to paaugstināšanas šā gada 1.aprīlī par 6 – 7%, līdz jūlija vidum saglabājās praktiski nemainīgas .

Prognozējot tirdzniecības attīstību tuvākajā nākotnē, ražotāji ir noskaņoti optimistiski, tāpēc rudenī, pieaugot zāģbaļķu iegādes radītajām izmaksām, plānots atkal paaugstināt zāģmateriālu pārdošanas cenas.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (27.07.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *