Resursu pieejamības problēmas neļaus nozarei sasniegt jaunu eksporta rekordu

Latvijas meža nozares eksports nominālā izteiksmē 2011.gada pirmajā pusē, salīdzinot ar 2010.gada attiecīgo laika periodu, ir pieaudzis par gandrīz 18%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

«Patreizējā attīstība liek domāt, ka 2011.gads var kļūt par tikpat ienesīgu kā 2010.gads, kad meža nozares eksporta saldo (eksports mīnus imports) bija visu laiku lielākais, iepludinot Latvijas ekonomikā 750 miljonus latu un veidoja gandrīz 22% no kopējā eksporta īpatsvara,» norāda Nordea bankas lielo korporatīvo klientu daļas vecākais klientu vadītājs Edgars Kraučuks. Viņš atzīmē – kā būtiski veiksmīgo rezultātu faktori minami eksporta vērtības pieaugums uz galvenajiem tirgiem – Zviedriju, Vāciju un Lielbritāniju -, kurus ekonomiskā krīze skāra relatīvi mazāk un kuri veido ~40% no kopējā koksnes eksporta apjoma.

«Jāatzīmē arī situācijas stabilizēšanās Ēģiptē, kurai pēdējos gados bijis nozīmīgs īpatsvars kopējā eksporta bilancē. Lai gan, salīdzinot ar pērnā gada pusgada rezultātiem, eksporta kritums ir gandrīz 40%, pēdējo mēnešu rezultāti rāda līdzīgus rezultātus kā 2010. gadā, kas nozīmē, ka gada beigās vajadzētu, ja ne izlīdzināt, tad stipri pietuvināt iepriekšējā gada rezultātiem,» skaidro eksperts. Savukārt Tālo Austrumu (īpaši Japānas tirgus) pagaidām vēl nerāda krasas atšķirības tendences salīdzinājumā pret iepriekšējo gadu, kas varētu būt saistīts ar Japānas tirgus ierobežojumiem. Kraučuks teic, ka šeit pieaugums visdrīzāk būs sagaidāms ne ātrāk, kā nākamā gada sākumā, kad būs redzams vai vēl nesenās ministru vizītes un Latvijas uzņēmumu aktivitātes būs nesušas rezultātus. Kā norādījuši nozares pārstāvji, tad potenciāls Japānas tirgū ir tikai ilgtermiņa sadarbībai.

Tāpat eksperts atzīmē, ka joprojām aktuāls jautājums būs par to, kā resursu pieejamība ietekmēs koksnes eksportu un vietējo uzņēmumu konkurētspēju iekarotajos eksporta tirgos. Samazinot plānotos ciršanas apjomus Latvijas valsts mežos, tiks ietekmēta resursu cena, kas kļūs pievilcīgāka privāto mežu īpašniekiem. Tomēr nav zināms, vai privātā mežniecība spēs nodrošināt to iztrūkumu, kuru būs veidojis valsts mežu ciršanas apjomu samazinājums. Kā papildus faktors koksnes cenas pieaugumam būs pieaugošais iekšējais tirgus, kam būtisku ietekmi varētu dot arī vietējie bioenerģijas projekti un arvien pieaugošās enerģijas izmaksas. Resursu pieejamība un augstāka cena visdrīzāk būs tie faktori, kas ierobežos tālāku eksporta pieaugumu. Arī nozares dati liecina, ka ražotāji drīz jau būs sasnieguši savu izlaides kapacitāti.

«Mēs uzskatām, ka, lai gan meža nozare 2011.gadā būs ekonomiski spēcīga, tā, neskatoties uz augošu pieprasījumu galvenajos eksporta tirgos, nespēs uzrādīt absolūtā rekorda vērtības dēļ samazinātas resursu pieejamības un pieaugošās cenas. Eksporta turpmākai attīstībai un izaugsmei būs nepieciešams investēt darba efektivitātes un pievienotās vērtības palielināšanā,» tā Kraučuks.

 

Avots:www.bnn.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *