Kooperatīvu izveidošanā ieinteresēti vismaz 20 000 meža īpašnieku

Šobrīd Latvijā aktīvi darbojas jau pāris desmiti reģionālās meža īpašnieku biedrības. Tās ir dažādas, sākot no domubiedru grupas līdz pat nelielam koncernam, kas sniedz visu mežsaimniecībā nepieciešamo pakalpojumu klāstu.

Uz jautājumu, vai ir pamats kooperācijas attīstībai mežsaimniecībā, Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks atbildēja ar noteiktu “jā”, pamatojot savu pārliecību ar datiem par pieaugušu un pāraugušu audžu uzkrājumu privātajos, saimnieciski izmantojamos mežos, kas, neskaitot baltalksni un melnalksni, sasniedzot 61 – 62 miljonus kubikmetru. Arī ciršanas vecumu sasniegušu audžu apjoms esot pietiekams un pieaugot. Taču galvenais pamatojums kooperācijai ir iespēja meža īpašniekiem saimniekot efektīvāk, jo kopā pirkti pakalpojumi ir lētāki, savukārt kopā pārdodot lielāku koksnes apjomu, iespējams saņemt izdevīgāku cenu.

Aptaujas liecina, ka aptuveni 13% jeb 20 000 meža īpašnieku neplāno savos mežos nekādu saimniecisko darbību tikai tāpēc, ka nezina, vai tur ir vai nav kas cērtams. Šie īpašnieki varētu būt visvairāk kooperatīvu veidošanā ieinteresētā auditorija.

Pēc A. Muižnieka domām, meža īpašniekam, kurš neprot savu īpašumu apsaimniekot, nevajadzētu steigties ar tā pārdošanu, bet gan meklēt sadarbības iespējas ar profesionāļiem, kā arī iespējas iestāties mežu īpašnieku kooperatīvā.

 

Lasīt vairā: “Latvijas Avīze” (17.08.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *