Spānijas skujkoku zāģmateriālu tirgū joprojām vērojams zems pieprasījums

Šā gada sākumā Spānijas tirgū iezīmējās pieprasījuma pieaugums. Taču šī tendence nebija ilgstoša – tiklīdz kokmateriālu vairumtirgotāji atjaunoja savus noliktavu krājumus, pieprasījums atkal samazinājās. Jūlija mēnesī zāģmateriāli no uzņēmumiem Centrāleiropā uz Spāniju tika piegādāja tikai mazās partijās – izmantošanai būvniecībā. Arī tagad kokmateriālu vairumtirgotāji vairāk importē Skandināvijā ražotos zāģmateriālus, kas ir salīdzinoši lētāki. Tomēr salīdzinājumā ar iepriekšējā gada pirmo pusi, šogad mazāk zāģmateriālu uz Spāniju piegādāts gan no Skandināvijas, gan no Centrāleiropas. Savukārt no Portugāles tiek piegādāti zemākas kvalitātes zāģmateriāli, kas galvenokārt tiek izmantoti koka iepakojumu ražošanā.

Patlaban aktivitāte Spānijas skujkoku zāģmateriālu tirgū ir ļoti zema, kas saistīts gan ar sezonalitāti, gan sarežģīto ekonomisko situāciju valstī. Lai gan tirgotāji cer, ka gada nogalē situācija mainīsies un pieprasījums atjaunosies, pagaidām nekādas pazīmes par to neliecina, tāpēc zāģmateriālu pārdošanas apjomi Spānijas tirgū šā gada otrajā pusē, sagaidāms, būs mazāki nekā 2010.gada otrajā pusgadā.

Vājā pieprasījuma pamatā galvenokārt ir zemā aktivitāte dzīvojamo māju būvniecības sektorā. Un prognozēts, ka stagnācija būvniecības nozarē Spānijā turpināsies arī nākamgad.

Par jaunām piegādēm septembrī un oktobrī vairumā gadījumu zāģmateriālu piegādātājiem vienošanās ar importēto kokmateriālu vairumtirgotājiem tiek panākta tikai ar grūtībām, jo gan Skandināvijas, gan Centrāleiropas zāģmateriālu piegādātāji vēlas paaugstināt cenas par aptuveni 10 EUR/m3, pamatojot to ar pieaugošajām transporta izmaksām un augstajām zāģbaļķu cenām.

Jūlija beigās Skandināvijā ražoto A klases priedes zāģmateriālu cena Spānijā bija aptuveni 270 – 275 EUR/m3 (Vidusjūras ostās), B klases zāģmateriālu cena – aptuveni 245 EUR/m3 un C kvalitātes klases zāģmateriālu cena – 205 – 210 EUR/m3.

Pirmajā ceturksnī Spānijā šogad tika ievesti 245,4 tūkst.m3 skujkoku zāģmateriālu – par 3% mazāk nekā gadu iepriekš. Turpretī importa vērtība pieauga līdz 31,9 miljoniem eiro (+13%). No Zviedrijas, kas pērn uz Spāniju pirmajā ceturksnī piegādāja vislielāko zāģmateriālu apjomu, šogad ievests par 28% mazāk produkcijas – 50,6 tūkst.m3. Tāpat samazinājies imports no Francijas – par 12% (53,4 tūkst.m3), no Vācijas – par 23% (12,0 tūkst.m3), no Austrijas, Polijas un Latvijas (-17%/916 m3). Par vadošo skujkoku zāģmateriālu piegādātāju Spānijā kļuvusi Portugāle, no kurienes šogad ievests par 25% lielāks apjoms (65,1 tūkst.m3) nekā 2010.gada pirmajā ceturksnī.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (3.08.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *