Šobrīd dabā ir visi nepieciešamie priekšnoteikumi izcilai sēņu ražai

Izpētot situāciju mežos un vērojot laika apstākļus, Latvijas Dabas muzeja speciālisti aicina visus doties sēņot tieši tagad, jo ir sācies īstais sēņu laiks. Mikologi norāda, ka salīdzinājumā ar citiem gadiem, šis ir ražens sēņu gads.

Šobrīd dabā ir visi nepieciešamie priekšnoteikumi izcilai sēņu ražai – ir daudz lijis un vienlaikus pieturējies salīdzinoši silts laiks. Protams, ražu ietekmē arī katra iemīļotā meža atrašanās vieta un tajā sastopamās koku sugas, tomēr iesaku visiem doties sēņot tieši tagad. Ja turpināsies spēcīgie nokrišņi un ilgstošās lietusgāzes, tas sēņu ražu ietekmēs negatīvi, jo to augļķermeņi jau tā lielā daudzumā satur ūdeni, un sēnes ar palielinātu ūdens saturu bojājas daudz ātrāk,” stāsta mikoloģe Inita Dāniele, Latvijas Dabas muzeja botānikas nodaļas vadītāja.

Ogas un sēnes kā vērtīgāko no dabas veltēm a/s Latvijas valsts meži un SEB banka veiktajā pētījumā norādījuši divas trešdaļas respondentu. Pētījuma dati arī liecina, ka sēņošanas un ogošanas cienītāju īpatsvaru ietekmē respondentu vecums – jaunākajā vecuma grupā (16-19 gadi) tikai 17% norādījuši šīs par savām iecienītākajām nodarbēm, savukārt iedzīvotāji virs 50 gadiem – gandrīz 60%. Dalot atbildes pēc aptaujāto dzīvesvietas – laukos vai pilsētā – noskaidrots, ka dabas velšu vākšanu vairāk iecienījuši tieši Latvijas lauku reģionos dzīvojošie.

Latvijā līdz šim ir zināmas vairāk nekā 3600 sēņu sugu, kas gadā dod aptuveni 60 000 tonnas ēdamās produkcijas. 1000 ir t.s. cepurīšu sēņu sugas, no kurām apmēram 300 ir atzītas par ēdamām, savukārt 30 – par indīgām. Sēņotāji parasti pazīst un izvēlas lasīt vidēji divdesmit līdz trīsdesmit sēņu sugu. Sēņu speciāliste Inita Dāniele min, ka sēnes iespējams atrast gandrīz jebkur – piemēram, pagājušajā gadā Rīgas centrā, parkā pie Latvijas Nacionālās operas, mikoloģe atklājusi pavisam jaunu sēņu sugu, kas nodēvēta par „sīpolkāta kroksardzeni”.

 

Avots: www.lvm.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *