Eiropas un Āzijas tirgū pieprasījums pēc koksnes granulām pieaug

Ziemeļamerikā koksnes granulu ražošanas apjomi palielinās galvenokārt pieaugošā tirgus pieprasījuma dēļ Eiropā un Āzijā, ziņo „Wood Resources International“.

Pēdējo piecu gadu laikā pieprasījums Eiropā veicinājis granulu ražošanas jaudu palielināšanu gan ASV, gan Kanādā. Un tuvāko gadu laikā pieprasījums pēc šī biokurināmā, sagaidāms, pieaugs ne tikai Eiropā, bet arī Āzijā un Ziemeļamerikā, radot jaunas iespējas granulu ražotājiem.  Jau šogad ASV un Kanādā ražošanu uzsākusi virkne jaunu granulu rūpnīcu, kurās saražoto produkciju plānots eksportēt galvenokārt uz Eiropu.

Līdz šim Eiropa vairāku gadu garumā Ziemeļamerikas granulu ražotājiem ir bijusi lielākais eksporta tirgus. Laika posmā no 2008. līdz 2010.gadam granulu eksports uz Eiropu no ASV vien pieauga no 85 000 tonnu līdz vairāk nekā 600 000 tonnu gadā. 2010.gadā no ASV un Kanādas uz Eiropu (pamatā uz Nīderlandi, Lielbritāniju un Beļģiju) kopumā tika eksportēti jau vairāk kā 1,5 miljoni tonnu granulu. Ņemot vērā Eiropas valstu vadītāju atbalstīto Eiropas Komisijas priekšlikumu līdz 2020.gadam panākt 20% atjaunojamo enerģijas avotu īpatsvaru kopējā Eiropas Savienības energopatēriņā, ir skaidrs, ka koksnes granulu izmantošanas apjomi Eiropā turpinās pieaugt. Jau 2008.gadā Eiropā kopējais biomasas patēriņš sasniedza 80 miljonus tonnu naftas ekvivalenta (Mtoe), un Eiropas Komisija prognozē, ka līdz 2020.gadam šis patēriņš varētu pieaugt līdz 140 Mtoe. Turklāt Vācija šogad izstrādājusi stratēģiju līdz 2022.gadam pilnībā atteikties no kodolenerģijas, kas nozīmē, ka pieprasījums pēc atjaunojamiem energoresursiem, t.sk. koksnes biomasas, šai valstī turpinās palielināties.

Pieprasījuma pieaugums pēc biomasas enerģijas vērojams arī Āzijā. Līdz ar jaunizstrādāto stratēģiju, kuras pamatmērķis ir samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju līdz 2020.gadam par 30%, koksnes biomasas patēriņš enerģijas ražošanā turpmākajā desmitgadē palielināsies Dienvidkorejā. Šai valstī koksnes granulu  patēriņu desmit gadu laikā paredzēts palielināt par pieciem miljoniem tonnu gadā. Arī Japānā pēc kodolkatastrofas Fukušimas atomelektrostacijā šā gada 11.martā samazinājusies pārliecība par kodolenerģijas drošību, kam vajadzētu kļūt par stimulu lielākam koksnes biomasas patēriņam.

Lai arī pastāv zināma neskaidrība par turpmāko enerģētikas politiku pasaulē, viena lieta ir nenoliedzama – koksnes granulu pieprasījums Eiropā, Āzijā un, iespējams, Amerikas Savienotajās Valstīs, nākamo piecu gadu laikā ievērojami pieaugs.

 

Avots: www.businesswire.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *