Lielbritānijā samazinājies pieprasījums pēc vietējā tirgū ražotiem zāģmateriāliem

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, jūnija un jūlija mēnešos Lielbritānijas tirgū bija vērojama pieprasījuma samazināšanās pēc vietējiem skujkoku zāģmateriāliem. Lai gan šogad šī tendence, pēc kokmateriālu tirgotāju teiktā, bija izteiktāka nekā citkārt, tāpēc vairums ražotāju pretēji iepriekš plānotajam, lai gūtu pasūtījumus bija spiesti  samazināt pārdošanas cenas. Arī augustā vasaras atvaļinājumu sezonas dēļ pieprasījums ir salīdzinoši zems, tādēļ zāģmateriālu ražotāji samazinājuši iepriekšējos mēnešos palielināto darba stundu skaitu.

Kopumā pirmajā pusgadā pieprasījums pēc zāģmateriāliem Lielbritānijā bija apmierinošs, tāpēc vietējām  zāģētavām bija iespēja gan palielināt pārstrādes apjomus, gan attiecīgi palielināt arī gatavās produkcijas pārdošanas apjomus un peļņu. Liels pieprasījums vasaras mēnešos bija pēc taras sagatavēm iepakojuma/palešu ražošanai un jūnija mēnesī – arī pēc kokmateriāliem dārzam. Savukārt pieprasījums pēc terases dēļiem pēdējos pāris mēnešos Lielbritānijas tirgū bija zems. Tāpat, zemās būvniecības aktivitātes dēļ privātmāju sektorā, salīdzinoši mazs pieprasījums bija pēc konstrukciju zāģmateriāliem.

Lai arī zāģmateriālu patēriņš šogad Lielbritānijā ir relatīvi zems, britu mārciņas vērtības samazināšanās attiecībā pret eiro un Zviedrijas kronu ļāvusi vietējiem zāģmateriālu ražotājiem palielināt tirgus daļu līdz 40%.

Lielbritānijā ražoto konstrukciju zāģmateriālu vidējā pārdošanas cena šobrīd ir aptuveni 170 – 175 GBP/m3 (~138  – 142 LVL/m3). Līdzīgu sortimentu, kas ražoti Skandināvijā cena ir par aptuveni 20 GBP/m3 (~16 LVL/m3) augstāka. Lai arī Īrijā ražoto zāģmateriālu cena Lielbritānijā šobrīd ir par aptuveni 10 GBP/m3 zemāka nekā vidējā tirgus cena, ilgtermiņā zāģmateriālu tirgošana mazos apjomos par tik zemu cenu ir nerentabla, tāpēc jau drīzumā, pēc citu zāģmateriālu tirgotāju teiktā, šāds piedāvājums tirgū vairs nebūs vērojams.

Neskatoties uz to, ka pēdējo nedēļu laikā pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem nepārtraukti samazinājies, skujkoku zāģbaļķu cenas Lielbritānijas tirgū saglabājušās stabilas. Lai gan tik augstas kā pavasarī – 58 GBP/m3 – tās vairs nav. Kopumā skujkoku zāģbaļķu tirgū šobrīd iestājies zināms līdzsvars, tāpēc arī cenas tuvākajās nedēļās visticamāk saglabāsies nemainīgas. Saskaņā ar Mežsaimniecības komisijas (Forestry Commission) datiem, uz 1.jūniju sagatavotu skujkoku zāģbaļķu vidējā cena pie meža ceļa bija 45.47 GBP/m3 jeb aptuveni 37 LVL/m3 (gadu iepriekš – 43.23 GBP/m3); augošu skujkoku zāģbaļķu cena – 19.62 GBP/m3 (14.87 GBP/m3).

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (10.08.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *