Amazones tropu mežu izciršanas tempi Brazīlijā turpina pieaugt

Par spīti tam, ka Amazones mūžameži ir vitāli svarīgs stabila visas planētas klimata stūrakmens, un, vismaz teorētiski, šie meži ir vieni no visaizsargātākajiem uz zemeslodes, tie joprojām tiek cirsti un dedzināti. Turklāt, lai gan Brazīlijas valdība apgalvo, ka izciršanas apjomi ar katru gadu ievērojami samazinās, pēdējā informācija no satelītu attēliem liecina par pretējo. Brazīlijas Kosmosa izpētes institūts vēsta, ka šā gada martā un aprīlī izcirtumu platības pieckāršojušās, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo laika periodu (attiecīgi 593 km2 un 103 km2). Zīmīgi, ka lielākā daļa izcirtumu ir Mato Grosso štatā, kas ir Brazīlijas sojas audzēšanas centrs, tāpēc daļa vides aizstāvju ir pārliecināti, ka tieši aizvien pieaugošais pasaules pieprasījums pēc sojas un liellopu gaļas ir mudinājis fermerus intensīvāk izcirst kokus, lai atbrīvotu vietu lauksaimniecības platībām. Kopumā pēdējo 12 mēnešu laikā – no 2010.gada jūlijam līdz šā gada jūlijam – Dienvidamerikas tropu mežu platība Mato Grosso štatā samazinājusies par 2 654 km2 (265 400 ha), liecina Brazīlijas Kosmosa izpētes institūts. Tas ir par 359 km2 jeb 15% vairāk nekā gadu iepriekš.

Nākamo pāris mēnešu laikā jaunajai Brazīlijas prezidentei Dilmai Rousefai būs jāpieņam svarīgs lēmums – vai izmantot savas veto tiesības un apturēt priekšlikumus atvieglot Meža kodeksu, kas nosaka, cik daudz zemes Amazones reģionā iespējams legāli apstrādāt (patlaban – ne vairāk kā 20% no apsaimniekotājam piederošās zemes). Fermeri un lielās starptautiskās lauksaimniecības kompānijas uzstāj, ka viņiem nepieciešams vairāk apsaimniekojamās zemes, lai tiktu līdzi augošajam pasaules pieprasījumam pēc pārtikas.

No vienas puses, jaunā prezidente Rousefa nevēlas apdraudēt straujo Brazīlijas ekonomikas kāpumu, pieņemot lēmumu, kas ir pretrunā ar lauksaimniecības nozares interesēm. Brazīlija šobrīd eksportē vairāk liellopu gaļas nekā jebkura cita valsts pasaulē un lauksaimniecība veido ceturto daļu no visas valsts ekonomikas. Tāpat Brazīlija ir otra lielākā sojas ražotāja, kas ir nozīmīga lopbarības sastāvdaļa, tāpēc šo nozaru lobijs ir neiedomājami spēcīgs. Taču, no otras puses, prezidente ir pakļauta arī nepārtrauktam vides organizāciju spiedienam – tās pieprasa neapstiprināt nevienu likumu, kas varētu sekmēt lielāku Amazones mūžamežu izciršanu.

 

Avots: žurnāls „Baltijas Koks” (Nr.7/2011)

www.news.discovery.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *