Meža nozarē par katru darījuma latu pērn samaksāti nodokļi divu santīmu apmērā

Mežsaimniecības un koksnes apstrādes nozarēs uz vienu kopējās darījumu vērtības latu 2010.gadā samaksāti nodokļi divu santīmu apmērā, liecina Finanšu ministrijas dati. Kā norādīja ministrijas Komunikāciju daļas vadītājs Aleksis Jarockis, aprēķinot rādītāju, noteikta mežsaimniecības un koksnes apstrādes nozares pārstāvošo nodokļu maksātāju Valsts ieņēmumu dienesta administrēto ieņēmumu attiecība pret nozares deklarēto kopējo darījumu vērtību, izņemot ieņēmumus no AS “Latvijas Valsts meži” (LVM) maksājumiem par valsts kapitāla izmantošanu.

Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss akcentēja, ka iegūtais rādītājs nav korekts un neliecina par patieso situāciju. “Rādītājs, ka uz vienu darījuma latu nodokļos ir aizgājuši divi santīmi, neko vēl neparāda. Šis cipars iegūts, saskaitot iedzīvotāju ienākuma nodokļa, sociālā nodokļa un uzņēmuma ienākuma nodokļa ieņēmumus, atņemta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārmaksa un izdalīta uz nozares apgrozījumu. Ņemot vērā nozares specifiku – Latvijas tirgū tiek realizēta tikai niecīga daļa no nozares saražotā gala produkta -, nav korekti ņemt vērā PVN pārmaksu,” skaidro Klauss. Viņš klāsta, ka valsts paliek parādā uzņēmumam par PVN tādēļ, ka izejmateriāli pērn iepirkti ar PVN 21% likmi, bet gala produkti eksportēti ar 0% PVN. “Par meža nozares uzņēmumu iepirkto līmi, iekārtām un furnitūru PVN maksājumu valsts budžetā veic citas nozares uzņēmumi – šo produktu pārdevēji -, tādējādi tie var lepoties ar lielām PVN iemaksām uz meža nozares rēķina,” piebilst Klauss. Savukārt, ja netiekot ņemta vērā PVN pārmaksa, no viena darījuma lata valsts budžetā ieplūduši 4,7 santīmi.

Vienlaikus no FM datiem izriet, ka nodokļu un nodevu ieņēmums uz vienu meža nozarē darbojošos nodokļu maksātāju 2010.gadā bijis 6 200 lati. Jarockis skaidro, ka rādītājs aprēķināts, dalot šīs nozares kopējos Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētos ieņēmumus ar šīs nozares nodokļu maksātāju juridisko personu skaitu, izņemot ieņēmumus LVM maksājumiem par valsts kapitāla izmantošanu.

 

Lasīt vairāk: www.financenet.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *