Pieprasījums Eiropā veicina biokurināmā ražošanas apjomu pieaugumu Ukrainā

Ukrainā ražotās granulas pamatā iepērk Polija, savukārt Vācija šai valstī ir lielākais brikešu pircējs, liecina Valsts zinātniski tehniskā centra “Biomass” dati. Visvairāk Ukraina eksportē sēnalu granulas, kam seko koksnes granulas un no salmiem ražotās granulas. Savukārt brikešu eksportā lielāko īpatsvaru veido no koksnes atlikumiem ražotās kurināmās briketes, kam seko sēnalu briketes un pavisam nedaudz – salmu briketes. Pavisam gadā valstī tiek saražotas tikai aptuveni 1000 tonnas šīs produkcijas.

Ukrainā galvenokārt tiek ražotas “Pini-Kay” tipa briketes (75%), cilindriskās briketes diametrā 80 mm un 50 mm, kā arī RUF briketes. No sēnalām ražotās briketes Ukrainā pamatā iepērk Polija, savukārt Vācijas importētāji priekšroku dod koksnes briketēm – šī valsts kopumā iepērk līdz 50% no visa Ukrainā saražotā koksnes brikešu apjoma. Tāpat Ukrainā ražotais cietais biokurināmais ar auto transportu tiek piegādāts uz Austriju, Beļģiju, Dāniju, Somiju, Zviedriju un virkni citām Eiropas valstīm.

Tāpat kā citur pasaulē, arī Ukrainā tiek atbalstīta pāreja uz alternatīviem enerģijas avotiem. Lai arī bioenerģijas nozare šai valstī patlaban ir salīdzinoši mazāk attīstība nekā citviet Eiropā, ekoloģiski tīra kurināmā tirgus Ukrainā stabili pieaug un tā attīstība ir izvirzīta par vienu no nacionālajām prioritātēm. Piemēram, aizvadītajā gadā cietā biokurināmā eksports no Ukrainas, salīdzinājumā ar 2009.gadu, palielinājās par 64% sastādot 573,4 tūkstošus tonnu. Tai skaitā koksnes granulu eksports palielinājies par 135%, saulespuķu sēnalu granulu eksports – par 133,4%, savukārt brikešu eksports palielinājies par trešdaļu.

Pateicoties Eiropas kompāniju investīcijām,  biokurināmā ražošanas apjomi un eksports Ukrainā nākamo tuvāko gadu laikā, sagaidāms, turpinās palielināties. Piemēram, Īrijas kompānija „Doneral FRS Group” biomasas elektrostacijas būvniecībā Ukrainā plāno investēt 130 miljonus eiro. Hmeļņickas apgabala administrācija visus būvprojekta plānus jau ir atbalstījusi, tāpēc šobrīd uzsākta gatavošanās objekta būvniecības uzsākšanai. Jaunās elektrostacijas biomasas patēriņš būs 300 000 tonnu gadā. Tāpat ieguldīt līdzekļus alternatīvās enerģijas sfēras attīstībā Ukrainā ir gatavi Somijas investori – zināms, ka Kijevas apgabalā top 15 miljonus eiro vērts biomasas elektrostacijas projekts, kur lielāko daļu ieguldīto līdzekļu veido Somijas investīcijas. Ilggadējs sadarbības partneris šai sfērā ir arī Beļģija.

Kā vienu no faktoriem, kas veicinājis biokurināmā ražošanas apjomu pieaugumu Ukrainā, eksperti min iekšējā patēriņa kāpumu augsto naftas un gāzes cenu dēļ. Pēdējo divu gadu laikā vietējā tirgū realizēto brikešu un granulu apjoms palielinājās no 9 līdz 12% no visa Ukrainā saražotā apjoma. Šogad, pēc ekspertu aplēsēm, vietējā tirgus patēriņa īpatsvars varētu sasniegt jau 20%, lai gan noteicošais faktors tomēr ir pieaugošais pieprasījums Eiropā.

2011.gada I pusgadā no koksnes un lauksaimniecības izcelsmes produktiem Ukrainā tika saražoti 451,6 tūkstoši tonnu granulu un brikešu kurināmā, kas ir par 120,4 tūkstošiem tonnu jeb 36,4% vairāk nekā attiecīgajā periodā gadu iepriekš, liecina APEU (Association of Alternative Fuels and Energy Market Participants of Ukraine) dati. Savukārt biokurināmā eksporta apjoms šā gada pirmajā pusgadā sasniedza 392,7 tūkstošus tonnu – par 31,5% vairāk nekā gadu iepriekš. Šādi rādītāji panākti galvenokārt saistībā ar intensīvāku granulu ražošanu no saulespuķu sēnalām.

 

Avots:http://ru3.infobio.ru/news/1220.html

http://pelleta.com.ua/novosti-b582_0.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *