Brīvo formu mēbeles jeb kā necilie meža atgriezumi kļūst par dizaina elementiem

Visekoloģiskākās ir brīvo formu mēbeles, kurās dabisko koka līniju skaistumu izceļ ar tīru roku darbu, piedevām tās top no koksnes atgriezumiem, maksimāli taupot meža resursus.

Atšķirībā no klasiskajām mēbelēm, brīvo formu darbiem zīmējums neatkārtojas, tādēļ precīzs rasējums neder, mēbele katru reizi jārada no jauna, – stāsta meistars Ēvalds Vaivods. – Tas ir milzīgs darbs, tik ķimerīgs, ka uzurpē visu brīvo laiku un veido jau dzīves stilu. Ja nav lielas patikšanas, tad arī izcils darbs nesanāk, un tad jādara kas cits. Mēs Latvijā esam tikai nedaudzi meistari, kuri profesionāli strādā ar brīvajām dabas formām, un katram no mums ir savs rokraksts.

Dabas formu mēbeles izgatavo no līkiem stumbriem un zariem. Parasti tie ir meža ciršanas pārpalikumi, kas tiek sadedzināti vai pārstrādāti šķeldā.

Apaļkoka mēbeles ir tuvas guļbaļķu būvniecībai, tikai detaļas ir mazākas un rezultāts savādāks. Visbiežāk iznāk izgatavot atzveltnes krēslus, galdus, retāk gultas un mazo formu istabas priekšmetus. Daļu darbu meistaram pasūta, pārējos viņš pārdod gadatirgos. Brīvdabas muzejā šogad preces gāja uz izķeršanu. Veiklākais meistarstiķis bijis četri atzveltnes krēsli, kuru aizmugurēs zaru rotaļā redzamas kāršu zīmes – sirds, kāravs, pīķis un krusts. Lielākā bijusi 4 x 8 m liela lapene, no apaļkokiem ir izgatavoti arī daudzi lieliski bērnu rotaļlaukumi. Parasti, strādājot mēbeļu sērijā, darba cena samazinās. Darbojoties ar dabas formu mēbelēm, reizēm darbojas apgrieztās cenas princips. Jo vairāk viena stila detaļu jāsameklē, jo lielāka detaļu atlase nepieciešama, un komplektam var sanākt lielāka cena, rēķinot uz atsevišķu priekšmetu.

 

Lasīt vairāk:“Latvijas Avīze” (25.08.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *