Krievijas koksnes plātņu tirgus monitorings un nākotnes perspektīvas

Aizvadītā gada rudenī Krievijas tirgū neprognozēti rodoties laminēto skaidu plātņu un MDF (Medium Density Fiberboard) plātņu deficītam, aktuāls kļuva jautājums par esošo ražošanas jaudu apjomiem. Virkne mēbeļu ražotāju pat ierosināja samazināt vai pat vispār atcelt muitas nodevas, kas piemērotas plātņu importam no ārvalstīm. Lai noskaidrotu esošo tirgus situāciju un prognozētu, kā šis sektors varētu attīstīties tuvāko pāris gadu laikā, Krievijas mēbeļu ražotāju un kokapstrādes asociācija (АМДПР) veikusi plātņu tirgus monitoringu un aktualizējusi informāciju par Krievijā esošajiem skaidu un laminēto skaidu plātņu ražotājiem.

Pavisam Krievijā darbojas 41 uzņēmums, kas saražotos plātņu materiālus realizē vietējā tirgū. Lielākajā daļā šo uzņēmumu (29) salīdzinoši jaunas iekārtas uzstādītas jau kopš to darbības uzsākšanas, vai arī veikta tehniskā parka modernizācija. Vislielākais koksnes plātņu apjoms Krievijā tiek saražots Austrijas koncernam „Kronospan” piederošajā rūpnīcā ar ražošanas jaudu 750 tūkst.m3 gatavās produkcijas gadā. Nākamie lielākie tirgus spēlētāji (ar jaudu virs 200 tūkst.m3 gadā) ir “Pfleiderer”, “Egger”, “Kronostar”, “Gagarinskiy Fanerniy Zavod”, “Syktyvkar Plywood Mill” u.c. Šo dažu uzņēmumu daļa veido vairāk nekā pusi no Krievijas plātņu tirgus (3 438 tūkst.m3). Savukārt visu šai sektorā strādājošo uzņēmumu kopējā skaidu plātņu ražošanas jauda 2010.gadā bija 6 608 tūkst.m3. Pavisam aizvadītā gada laikā Krievijā tika saražoti 5 484 tūkst.m3 skaidu plātņu, kas ir tikai par 4,6% mazāk nekā 2008.gadā. Tomēr mēbeļu rūpniecībā tika izmantoti tikai 3 815,5 tūkst.m3 jeb 69,6% no kopējā izlaides apjoma pie 80% ražošanas jaudu noslodzes. Lai arī šķiet, ka pamata uztraukumam nav, tas ir tikai teorētiski – Siktivkaras saplākšņa rūpnīcas vadība ziņojusi, ka pieprasījums pēc plātnēm arī šā gada pirmajā ceturksnī pārsniedza piedāvājumu. Tāpat virkne pasūtījumu gada sākumā bija uzņēmumiem “Egger”, “Pfleiderer”, “Russkij Laminat” un “Kronospan”. Šobrīd gan situācija plātņu tirgū nav tik kritiska kā pusgadu iepriekš, tomēr par gluži stabilu to nevar saukt. Sākot ar aprīli pieprasījums sāka samazināties sezonālā faktora ietekmē. Savukārt tālāka tirgus attīstība atkarīga no situācijas mēbeļu ražošanas sektorā.

2010.gada laikā plātņu cenas Krievijā pieauga par 20,3%, t.sk. laminētās skaidu plātnes sadārdzinājās par 27,7%, skaidu plātnes – par 16%, un MDF plātnes – par 11,1%.

Pēdējo piecu gadu laikā skaidu plātņu ražošanas jaudas Krievijā samazinājās par aptuveni 510 tūkst.m3 gadā, un sagaidāms, ka tuvāko gadu laikā no tirgus aizies vēl vairāki spēlētāji – tie, kas ražo zemas kvalitātes produkciju, izmantojot novecojušas iekārtas, kā rezultātā kopējais ikgadēji saražotais apjoms varētu samazināties vēl par aptuveni 750 tūkst.m3.

Situācija MDF plātņu ražošanas sektorā ir sarežģītāka, jo krīzes laikā tika “iesaldēti” vairāki apjomīgi jaunu rūpnīcu būvprojekti, līdz ar ko par dažiem gadiem pagarinājušies šo rūpnīcu ekspluatācijas termiņi un tuvākajos gados šai virzienā izrāviens nav gaidāms.

Saskaņā ar jaunākajiem Krievijas statistikas biroja “Rosstat” datiem, 2011.gada pirmajos  7 mēnešos Krievijā saražoto skaidu plātņu apjoms palielinājies par 25,6% līdz 3,6 milj.m3; kokšķiedru plātņu izlaides apjoms sasniedzis 240 milj.m2 (+11,7%), bet saplākšņa apjoms – 1,7 milj.m3 (+12,8%).

 

Avots: www.promebel.com

www.lesprom.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *