Centrāleiropas valstīs krities pieprasījums pēc Krievijas zāģmateriāliem

Skujkoku zāģmateriālu eksports no Krievijas šā gada otrajā ceturksnī samazinājās par 10%, sastādot 904,4 tūkst.m3 (2010.g. 2.cet.: 1,0 milj.m3). Uz Vāciju, kas ir lielākais Krievijas zāģmateriālu eksporta tirgus, piegādes apjomi samazinājās par 8% līdz 189,2 tūkst.m3, uz Somiju – par 16%, bet uz Franciju un Lielbritāniju – par attiecīgi 8% un 6%. Turpretī uz Igauniju šogad Krievija eksportējusi par 8% vairāk zāģmateriālu – 127,1 tūkst.m3.

Pavisam 2011.gada pirmajos sešos mēnešos no Krievijas eksportēti 1,54 milj.m3 skujkoku zāģmateriālu, kas ir par 9% mazāk nekā gadu iepriekš. Tai skaitā eksports uz Vāciju samazinājās par 4%, uz Somiju – par 15%, uz Franciju – par 10% un uz Lielbritāniju – par 11%. Vairāk nekā 2010.gada pirmajā pusē no Krievijas zāģmateriāli piegādāti tikai uz Igauniju, Beļģiju un Itāliju.

Vājā zāģmateriālu pieprasījuma dēļ svarīgākajos pārdošanas tirgos Eiropā, jūlijā kopējais zāģmateriālu izlaides apjoms, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, Krievijā samazinājās par 10,1% sastādot 1,7 milj.m3, liecina Krievijas statistikas biroja “Rosstat” dati. Šāds kritums saistāms ar straujo produkcijas izlaides apjoma pieaugumu jūnijā, kad palielinoties zāģbaļķu piedāvājumam, attiecībā pret maiju tika saražots par 18,5% vairāk zāģmateriālu.

Salīdzinot ar iepriekšējā gada jūliju, šā gada jūlijā Krievijā saražots par 11,6% vairāk zāģmateriālu. Pavisam pirmo septiņu mēnešu laikā Krievijā šogad saražoti 11,6 milj.m3 zāģmateriālu – par 8,3% vairāk nekā gadu iepriekš.

Ņemot vērā vājo pircēju aktivitāti un lētākas produkcijas piedāvājumu no Zviedrijas ražotājiem, Krievijas egles zāģmateriālu piegādātājiem Centrāleiropas valstīs tirdzniecības apstākļi pasliktinājušies. Un lai arī atvaļinājumu sezona beigusies, piemēram, Vācijā pieprasījums joprojām saglabājies nemainīgi zems. Atsevišķos gadījumos ēvelēto zāģmateriālu pasūtījumu ir pat par piektdaļu mazāk nekā citkārt, liekot uzņēmumiem samazināt ražošanas apjomus. Un augusta beigās nekādas pazīmes neliecināja par to, ka septembrī pieprasījums varētu jūtami pieaugt. Tirgotāji tieši otrādi, pauduši bažas, ka pēdējā ceturksnī pieprasījums pēc zāģmateriāliem varētu saglabāties zems.

Tā kā Krievijas uzņēmumos tiek saražots vairāk nekā pārdots, gatavās produkcijas krājumi noliktavās palielinājušies un atsevišķi ražotāji kravu sūtījumus sākuši veikt vairākas nedēļas ātrāk nekā to paredz noslēgtajos piegādes līgumos noteiktie termiņi.

Krievijas egles zāģmateriālu vidējā cena Centrāleiropas ostās augusta beigās bija 205 EUR/m3 (CIF). Savukārt priedes zāģmateriālu vidējā cena Lielbritānijā – 180 GBP/m3 (CFR) jeb aptuveni 206 EUR/m3.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (31.08.2011)

Papildus info:www.latforin.info

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *