Nomalis kā vērtīgs materiāls ēku fasādes apdarei un pielietojumam iekštelpās

Kad gaterī sazāģē baļķus, iegūst lietaskokus, skaidas un atlikumus – nomaļus. Tie ir pusapaļi, ar mizu klāti koksnes ārējās daļas fragmenti, kurus parasti izmanto kā lētu kurināmo. Jo taisnāks baļķis un precīzāk iestādīts gateris, jo vienādāki sanāk nomaļi.

Sadedzināšana nav vienīgais to izmantošanas veids. Nomalis ar savu dabīgi ieapaļo virsmu un koka faktūru ir vērtīgs apdares materiāls, no kura var izveidot daudz kā interesanta. Plānojot to pielietošanu, jārēķinās ar vienu līdz trīs metrus gariem nogriežņiem, kurus var piemeklēt ar nelielām atšķirībām biezumā un platumā, garāki jau stipri atšķiras. Nomaļus, apcērtot sānus, var sagatavot vienā platumā, un var arī izveidot tiem viegli konisku vai dabīgi izlocītu formu. Nomaļus var tikai nomizot vai arī nedaudz aptēst ar cirvi. Zarus vislabāk nozāģēt ar smalku zāģīti, piepulēt ar fleksi un smilšpapīra ripu.

Atjautīgi izmantojot nomaļus, jebkuru ēku var pārtaisīt par senlaicīgu guļbūvi vai vismaz uzlabot tai ārējo izskatu. Nepieciešams tikai pie betona vai ķieģeļu sienas piestiprināt collu biezas koka līstes un pie tām ar nerūsējušām skrūvēm piestiprināt sagatavotos lietaskokus. Īsākus nomaļus novieto horizontāli, galus noslēdzot ar sadalošo līsti. Tāpat dēļus var kārtot slīpi, skujiņā vai rombveidā.

Ar nomaļiem mēdz apšūt arī dārzā esošās mazās arhitektūras formas, – būdiņas, lapenītes vai nojumītes akai. Dekoratīvā izskata dēļ tie ir ļoti piemēroti žogam vai vismaz žoga vārtiņiem.

Plaši nomaļus var pielietot arī iekštelpās. Piemēram, Ludzas pusē Zvirgzdenes pagasta Franapoles viesu mājā “Akmeņi” eleganta ar nomaļiem apšūta mazmājiņa izveidota guļbūves ēkas hallē. Aprīkota ar moderno santehniku un ventilāciju, tā lieliski sader ar mājas guļbaļķu iekšpusi un robustajām mēbelēm. Ārpusē no nomaļiem asprātīgi izveidoti arī logu slēģīši.

Amerikā nomaļus bieži izmanto lielisku kantri stila mēbeļu radīšanai, ar tiem pārsedz mēbeļu plaknes – sieniņas un durtiņas. Lai konstrukcija būtu noturīga, rīkojas tāpat, kā izgatavojot dēļu durvis – nomaļus piestiprina pie vienas šķērslīstes augšpusē, pie otras apakšpusē un vidū ieliek līsti, izveidojot burtam Z līdzīgu konstrukciju. Lai radītu īstas kantri stila mēbeles, jāizmanto arī apaļkoki un zari. Efektīgi uz dēļu virsmas izskatās mizgraužu ejas koka virskārtā.

 

Lasīt vairāk: “Latvijas Avīze” (5.09.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *