ES dalībvalstu ministri diskutēs par ārējās tirdzniecības aktualitātēm

Šodien, 26.septembrī Briselē notiek ES Ārlietu padomes Kopējās tirdzniecības politikas jautājumos sanāksme, kurā Latvijas viedokli paudīs Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce.

Sanāksmē plānota ES dalībvalstu pārstāvju viedokļu apmaiņa par ES prioritātēm turpmākajā Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) darbā attiecībā uz ierobežojumu samazināšanu daudzpusējā tirdzniecībā. Latvija ir ieinteresēta pozitīvā sarunu rezultātā, kā rezultātā tiktu samazināti ierobežojumu globālajā tirdzniecība, tādējādi pilnveidojot daudzpusējās tirdzniecības sistēmas attīstību.

Vienlaikus ES dalībvalstu tirdzniecības ministri pārrunās aktuālo situāciju Krievijas Federācijas (KF) iestāšanās procesā PTO un tā noslēgšanas perspektīvas. Lai to panāktu ir jāatrisina atlikušie atvērtie jautājumi. Tā kā Latvija ir ieinteresēta ilgtspējīgā un uz starptautiskiem standartiem balstītā ekonomiskajā sadarbībā ar KF, tā atbalsta pēc iespējas drīzāku Krievijas uzņemšanu PTO. Atvērto jautājumu kontekstā jāatzīmē Latvijas kokrūpniecības nozarei svarīgais KF skujkoku apaļkoku eksporta nodevu kvotas administrēšanas mehānisms, kam ir jābūt pēc iespējas vienkāršākam un saprotamākam.

Sanāksmē notiks arī diskusija par ES – Indijas Brīvās tirdzniecības līguma (BTL) sarunām un iespējām tās noslēgt 2012.gada sākumā. Latvijas uzņēmumiem ieguvums no ES – Indijas BTL būs uzlabota tirgus pieejamība strauji augošajam Indijas tirgum. ES Ārlietu padomes sanāksmē plānots pārrunāt arī aktuālo situāciju ES – Ukrainas BTL sarunās. Latvija atbalsta arī šī BTL noslēgšanu vistuvākajā laikā, kas, paredzot labvēlīgus preču, pakalpojumu un kapitāla kustības nosacījumus, veicinās Latvijas tirdzniecību ar Ukrainu.

Sanāksmes noslēgumā plānots pārrunāt aktuālos jautājumus ES tirdzniecības attiecībās ar Vidusjūras reģiona dienvidu valstīm un turpmākos soļus šo attiecību stiprināšanai. Ņemot vērā politiskās pārmaiņas Vidusjūras reģiona dienvidu valstīs, plānots pārrunāt ES turpmākos soļus tirdzniecības attiecībās ar šīm valstīm, t.sk. padziļinātas brīvās tirdzniecības zonas izveidošanas iespējas ar Ēģipti, Jordāniju, Maroku un Tunisiju. Lai arī Vidusjūras dienvidu reģiona valstis Latvijai nav stratēģiski svarīgākie tirdzniecības partneri, brīvās tirdzniecības zonas izveide radīs arī Latvijas uzņēmējiem labvēlīgus nosacījumus preču un pakalpojumu eksporta attīstībai uz šī reģiona valstīm.

 

Avots:www.em.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *