Meža šķeldas ražotāju un eksportētāju perspektīvas vietējā tirgū

Līdz ar 2013. gada apkures sezonu Jelgavā darbs jāuzsāk jaunajai biokoģenerācijas stacijai. Tas nozīmē, ka pilsētā, lai nodrošinātu siltumapgādi, pamatā tiks izmantota nevis dabasgāze, bet gan biokurināmais – šķelda. Pēc SIA „Fortum Jelgava” aplēsēm, jaunā stacija, kurināta ar biomasu, spēs saražot 85% no pilsētai nepieciešamā siltuma, un tikai aukstākajos ziemas mēnešos plānots izmantot gāzi.

„Pat tad, ja visu enerģiju ražotu no biomasas, mūsu valstī pieejamie resursi trīs reizes pārsniedz teorētisko patēriņu, un tas vien apliecina, ka biokoģenerācijas stacijām Latvijā ir nākotne un bažām, ka kādreiz varētu pietrūkt izejvielu, nav pamata,» pārliecināts Latvijas Biomasas asociācijas „LATbio” valdes loceklis Didzis Palejs. Viņaprāt, Latvija spēs pati sevi apgādāt ar nepieciešamo šķeldu arī tad, ja tiks attīstīti lieli biomasas projekti, turklāt nupat Latvijā ienākuši investori, kuri šķeldas iegūšanai vēlas attīstīt kārklu plantācijas, un tas apliecina, ka ar laiku biokurināmā ražošana var kļūt par reālu biznesu arī mazākiem uzņēmumiem. Turklāt šim mērķim iespējams piesaistīt līdzfinansējumu.

Pēc pašreizējām aplēsēm, gadā „Fortum Jelgava” būtu nepieciešami 450 tūkstoši berkubikmetri meža šķeldas, ko uzņēmums, ekonomējot uz transporta izdevumiem, plāno iegūt tepat Latvijā, sadarbojoties ar vietējiem ražotājiem un eksportētājiem, kur 30 – 40% no kopējām šķeldas piegādēm varētu veidot lielie uzņēmumi, bet pārējo – privāto mežu īpašnieki.

Mazs noiets un problēmas maksāšanas disciplīnā ir galvenie trūkumi, uz kuriem šobrīd norāda uzņēmēji, vērtējot vietējo šķeldas tirgu, tomēr ne visi, īpaši mazāki uzņēmumi, gatavi saražoto eksportēt, jo tad jārēķinās gan ar lielāku risku, gan zemākām cenām, turklāt ar eksportētājiem norēķinās nevis par šķeldas apjomu, bet gan par saražoto enerģiju. Proti, maksāts tiek par megavatstundām, nevis kubikmetriem, kā tas ir vietējā tirgū. Arī AS „Latvijas valsts meži” skaidro, ka prioritāte šķeldas realizēšanā ir vietējais tirgus, taču līdz šim Latvijā nav bijušas tik lielas koģenerācijas stacijas, kas būtu spējīgas ņemt pretī tik lielus apjomus, turklāt visu gadu, ne tikai apkures sezonā. Tāpēc, sākot šādu projektu īstenošanu, ir pārliecība, ka vietējais tirgus tomēr sāks attīstīties un uzņēmumam „Fortum Jelgava” nākotnē ir reālas iespējas izkonkurēt valstis, uz kurām šķelda tiek eksportēta šobrīd.

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati, šā gada pirmajos septiņos mēnešos no Latvijas šķelda eksportēta 1,015 miljonu tonnu apmērā.

 

Lasīt vairāk: www.jelgavasvestnesis.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *