Eiropas putnu vērošanas dienu laikā Latvijā novērotas 163 putnu sugas

Eiropas putnu vērošanas dienu laikā Latvijā saņemti ziņojumi par novērotiem 163 sugu 139 487 putniem, informēja Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) pārstāve Ilze Ķuze.

Aizvadītajā nedēļas nogalē rīkotajos “EuroBirdwatch 2011” pasākumos Latvijā ap 650 putnu draugu piedalījās 16 “Cemex” dāvinātās putnu vērošanas ekskursijās un trīs putniem veltītos pasākumos ģimenēm, ko organizēja LOB un Dabas aizsardzības pārvalde. Viens no interesantākajiem putnu novērojumiem bijis 1.oktobrī Kolkasragā pamanītās migrējošās melngalvas zosis, kopskaitā 385 putni. Kā liecina interneta lapas “Putni Latvijā un pasaulē” informācija, tas ir lielākais skaits šo putnu, kas rudenī vienas dienas laikā novērots Latvijā. Melngalvas zosis Latvijā parasti novērojamas jūras piekrastē pavasara un rudens caurceļošanas laikā. Šobrīd tās dodas no ligzdošanas vietām arktiskajos apgabalos uz ziemošanas rajoniem jūras piekrastē ziemeļrietumu Eiropā.

Interesanti, ka nedēļas nogalē pamanīti arī 11 baltie stārķi. Šie Āfrikas dienvidu daļā ziemojošie putni parasti Latviju pamet augusta beigās un septembra sākumā. Vislielākais skaits balto stārķu novērots 1.oktobrī, kad septiņu putnu bars redzēts Tukuma novadā. 1.oktobrī baltie stārķi pamanīti arī pie Burtnieku ezera, savukārt 2.oktobrī – pie Jaunmārupes un Gulbenes novada Litenes pagastā.

“Reizēm vēlu rudenī tiek saņemti ziņojumi par atsevišķiem baltajiem stārķiem, kas vēl aizkavējušies mūsu valstī. Tomēr gadījumi, kad oktobra sākumā Latvijā izdodas pamanīt šo putnu baru, ir ļoti reti,” atzina balto stārķu pētniece Māra Janaus. Vēli novērojumi rudenī reģistrēti arī citām putnu sugām – Sāmsalas pīlei, brūnajai čakstei un koku čipstei, savukārt Lubāna ezera apkaimē 1.oktobrī pamanīta iekšzemē reti sastopamā brūnkakla gārgale.

Tomēr vislielākajā skaitā oktobra pirmajā nedēļas nogalē novērotas žubītes – 21 277, mājas strazdi – 14 212 un lielās zīlītes – 10 852. Līdzīgi kā iepriekšējos gados, visbiežāk LOB saņēmusi ziņojumus par labi pazīstamām un bieži sastopamām putnu sugām, piemēram, pelēko vārnu, mājas strazdu un lielo zīlīti.

Putniem veltītie pasākumi Eiropas putu vērošanas dienu “EuroBirdwatch 2011” laikā notika Rīgā un īpaši aizsargājamās dabas teritorijās – Ķemeru nacionālajā parkā, Kolkasragā, Papē, Randu pļavās, pie Burtnieka ezera, Sedas purvā, Adamovā un pie Lubāna ezera.

Eiropā šogad putnu vērošanas dienās pavisam piedalījās ap 50 000 pieaugušo un bērnu no 37 Eiropas un Centrālās Āzijas valstīm. Šogad saskaitīti vairāk nekā četri miljoni putnu un notikuši 1770 putnu vērošanas pasākumu.

 

Avots:www.varam.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *