Pārspīlēta piebarošana veicina meža dzīvnieku skaita palielināšanos arī Latvijā

Šobrīd Beļģijā karsti apspriestajā iniciatīvā aizliegt meža dzīvnieku piebarošanu iesaistījušies arī Latvijas mednieki. Bagātīgā barības bāze staltbriežu un mežacūku populācijām pēdējos gados ļāvusi strauji vairoties. Taču atļautos limitus mednieki neiztērē, un te viņu interese – medīt ātri un ar mazu piepūli – saduras ar lauksaimnieku un mežkopju interesēm. Zvēri vairojas, posta sējumus un jaunaudzes. Valsts meža dienesta Medību daļas pārstāvis Valters Lūsis no statistikas rādītājiem secina, ka sāpīgākie punkti atrodas Ziemeļkurzemē – Ventspils apkaime, Ugāles mežu masīvs. Dienests pieņēmis lēmumu par dzīvnieku skaita samazināšanu, cūku limits palielināts pat par 200%. Taču, ko dod lēmums, ja izpildīšana paliek mednieku ziņā un mednieki uz limitu apgūšanu ir kūtri. Pērn Ziemeļkurzemē no izdotām 3000 staltbriežu nomedīšanas atļaujām, izmantotas 2000. Visā Latvijā drīkstēja nomedīt 46 000 cūku, realitātē pat puse netika nošautas.

Beļģijā rosinājums aizliegt meža dzīvnieku piebarošanu radies, jo pēdējo 20 gadu laikā mežacūku populācija trīskāršojusies, tādā veidā radot katastrofālas sekas postījumu ziņā. Ar piebarošanu mednieks vairs nepilda savu populācijas regulatora lomu, bet gan palielina pārnadžu populācijas.

Valsts meža dzīvnieku piebarošanas jautājumus neregulē. Meža dienests ir pārliecināts, ka pašiem medniekiem būtu jāievieš kāda saprātīga sistēma, un tāpēc jāsēžas pie viena galda ar lauksaimniekiem un mežkopjiem. «Var saprast vienas puses sāpi un otras puses interesi,» spriež V. Lūsis. Piebarošanas aizliegums, protams, samazinātu zvēru skaitu saprātīgā līmenī, taču nebūtu pieņemams medniekiem. Tāpēc mednieki varētu centīgāk apgūt viņiem atvēlētos limitus un zemniekiem draudzīgāk plānot barotņu novietojumu. Lai tās atrodas nostāk no lauksaimniecības teritorijām un jaunaudzēm.

 

Avots:www.zinas.nra.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *