Izstāde “Whiteout” atklāj Dānijas mēbeļu dizaina tuvāko gadu tendences un virzību

No 6.oktobra līdz 27.novembrim Rīgas Mākslas telpā izstādē “Whiteout” apskatāma Dānijas mēbeļu dizaineru radītā 38 krēslu kolekcija, kas atklāj šīs valsts mēbeļu dizaina tuvāko gadu tendences un virzību – askētiskums, ilgtspēja, funkcionalitāte un skaistums. Ar šo izstādi dāņu dizaineri cer atrast sadarbības partnerus arī Latvijā.

Radošās industrijas, pie kurām pieder arī dizains, vienmēr ir radījušas jautājumu, kam tās ir tuvāk – mākslai vai praktiskajiem amatniekiem un ražošanai. Dāņiem par to ir stingri uzskati, priekšplānā izvirzot funkcionalitāti. Pašlaik dizainā būtisks esot arī vides jautājums. Par to domā skandināvi, un tā ir iespēja arī Baltijā. „Esmu bijis Rīgā vairākas reizes. Te ir ļoti daudz skaistu rokdarbu. Tā ir iespēja dizaineriem izmantot tradicionālo mākslu savos darbos, strādāt kopā ar amatniekiem un mācīties no viņiem,” uzskata dāņu dizainers Tomass E.Alkens.

Rīga līdzās pārējām trim pilsētām (Tokijai, Londonai un Kopenhāgenai), kur notika „Whiteout” izstāde, ir daudz mazāka, tomēr ne mazāk interesanta. Dāņu dizaineri un galdnieki bijuši ļoti priecīgi par uzaicinājumu izstādīt savus darbus arī šeit, stāsta E.Alkens. Viņus interesējot Latvijas tirgus. „Iespējams, kļūdos, bet, manuprāt, jūsu dizaineri un mēbeļu ražošanas industrija atrodas tur, kur mēs bijām pirms dažiem gadiem. Visticamāk, neatradīšu šeit pircēju savam krēslam, bet ceru atrast darbnīcu vai uzņēmumu, ar ko varētu uzsākt sarunas par tālāku sadarbību.”

Kā jau organizācija, kas darbojas gadiem, Galdnieku rudens izstāde vēl pirms citiem paredz nākotnes tendences pasaules mēbeļu dizainā. Pašlaik pastāvot bīstama tendence ražot daudz lētu un nekvalitatīvu mēbeļu. T.Alkens kā piemēru min IKEA, kas kropļo mēbeļu un dizaina tirgu. Tomēr viņš ir pārliecināts, ka vismaz Skandināvijas patērētāji arvien atbildīgāk izturēsies pret vidi, tāpēc pieprasīs kvalitatīvas lietas, kas kalpos ilgi.

Izstādes mērķis ir radīt un izstādīt jaunu un eksperimentālu mēbeļu prototipus. Darbi nav radīti pēc tirgus pieprasījuma. Tas ir izaicinājums nozarei, kas balstās uz pasūtījumiem.

 

Avots: “Dienas bizness” (07.10.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *