Mēbeļnieki 2012.gadā saredz iespējas palielināt ražošanu un eksportu

Mēbeļu un mēbeļu detaļu ražošanā Latvijā joprojām notiek divi pretēji vērsti procesi – daļa uzņēmumu audzē apgrozījumu un ceļ ražošanas jaudas, bet daļa bankrotē. Samazinās tā ražotāju daļa, kas strādā uz pašmāju tirgu, savukārt tie, kuri eksportē, redz perspektīvu.

„2012.gads mēbeļu ražotājiem būs ļoti labs,” prognozē SIA „Bolderāja serviss” valdes priekšsēdētājs Arvis Purs. Vairāki lieli mēbeļu pircēji – pasūtītāji iet prom no Ķīnas un labprāt izvietotu savus pasūtījumus Baltijā, tostarp Latvijā. Turklāt Ķīnā izvietotās mēbeļu fabrikas vairāk ieinteresētas mēbeļu ražošanai iekšējam un pieaugošajam Indijas tirgum nevis Eiropai, kur realizācijas cenas pašlaik esot līdzvērtīgas vai pat zemākas nekā Ķīnā. „Jārēķinās, ka arī vēl vienas mēbeļu lielražotājas – Malaizijas – mēbeļu ražotāji ir samazinājuši ražošanas apjomus un eksportu uz Ķīnu, jo valdība noteikusi viņiem nepieņemamus darbaspēka imigrācijas nosacījumus, turklāt norēķini ir iespējami tikai šīs valsts nacionālajā valūtā, kuras vērtība pret ASV dolāru ir pieaugusi,” teic A.Purs. Brīvu jaudu deficīts ir iemesls, kāpēc mēbeļu vai to komponentu ražotnes tiek būvētas Baltkrievijā, kur ir salīdzinoši zemas darbaspēka izmaksas.

„No vienas puses, perspektīva rādās rožaina, taču ir simptomi, ka tirgus tomēr „sāk piesēsties”, it īpaši attiecībā uz Otto kataloga pircējiem,” skaidro SIA „Pinus GB” valdes priekšsēdētājs Aivars Einauss. Šoruden pasūtījumu apjoma pieaugums nav tik straujš kā iepriekšējā gada rudenī. „Kāds būs 2012.gads, to ļoti precīzi varēs prognozēt jau janvārī pēc Ķelnes izstādes, kurā kopā sabrauc augstākā līmeņa tirgus pazinēji un parāda tirgus klimatu,” norāda A.Einauss.

„Neraugoties uz bažīgajām ziņām no Grieķijas, mēbeļu ražotāju nākotne 2012.gadā ir vērtējama kā optimistiska,” uzsver SIA „Daiļrade koks” valdes priekšsēdētājs Andris Jansons. Pasūtījumi 2012.gadam jau nāk, tikai klienti ir piesardzīgāki un tāpēc īsti nevēlas veikt ilgtermiņa pasūtījumus.

„Krīze ļoti būtiski situsi pa turīgo vidusslāni, bet maz skārusi augstākās klases pircējus, tāpēc precizējam savu mērķauditoriju un strādāsim premium klases segmentā – ar unikālu dizainu, izsmalcinātu stilu, materiāliem utt.,” atklāj SIA „Marks M” valdes priekšsēdētājs Juris Griķis. Šim mērķim pat sākts izmantot zelta patinējumu apdarē, kas ir viens no elites pircēju piesaistīšanas metodēm.

Laikraksta „Dienas bizness” apkopotie dati par lielāko mēbeļu un mēbeļu detaļu ražotāju finansiālās darbības rādītājiem liecina, ka daļa mēbeļu ražotāju pērn palielināja savu neto apgrozījumu, citi to noturēja 2009.gada līmenī, bet vēl daļai tas saruka. Uzsvērts, ka ar būtisku apgrozījuma pieaugumu (par 36%, sasniedzot 14,5 miljonus latu) var lepoties tikai pēdējo trīs gadu laikā lielākais mēbeļu ražotājs Latvijā – SIA „Avoti SWF”. Nedaudz mazāku pieaugumu uzrāda SIA „Daiļarde koks” ar apgrozījumu 8,25 miljoni latu (+26%). 2010.gadā 18 lielāko mēbeļu un to detaļu ražotāju kopējais neto apgrozījums sasniedza 65,8 miljonus latu, kas ir par 12,7 miljoniem latu jeb 24% vairāk nekā 2009.gadā.

 

Avots: “Dienas bizness” (07.10.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *