Meža nozares 100 lielāko uzņēmumu apgrozījums pērn pieaudzis par 50,4%

SIA Lursoft datu bāzē iesniegto meža nozares uzņēmumu gada pārskatu dati liecina, ka tikai daži no lielākajiem meža nozares spēlētājiem pērn piedzīvoja neto apgrozījuma kritumu, kamēr teju vai visi uzrādīja pretēju tendenci; nozares TOP 100 uzņēmumiem pērn apgrozījums audzis par 50,4% līdz 1,37 miljardiem latu, kas ir lauvas tiesa no visiem nozares ieņēmumiem, kas pērn tiek lēsti ap 1,5 miljardiem latu.

Mežizstrādes un koksnes transportēšanas SIA “Krauzers” valdes loceklis Andis Araks skaidrojis, ka šādu apgrozījuma pieaugumu izdevies sasniegt vairāku faktoru mijiedarbības rezultātā. Viņaprāt, tas nebūtu iespējams, ja nebūtu bijis rūpīgs uzņēmuma darbs un laba sadarbība ar ilgtermiņa sadarbības partneriem.

„Sava loma, protams, ir apaļkoksnes cenu pieaugumam, kas it īpaši redzams tiem uzņēmumiem, kuri nodarbojas ar papīrmalkas iepirkšanu un eksportu uz Skandināvijas valstu celulozes ražotnēm,” uzsver Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta direktors Andrejs Domkins. Kā otrs svarīgs apgrozījuma pieauguma aspekts minēts tas, ka pērn daudzi kokrūpnieki ir spējuši palielināt ražošanas apjomus, jo tradicionālajos Latvijas koksnes izstrādājumu tirgos pērn palielinājies pieprasījums. “Latvijas kokrūpnieki būtībā ir mazi ražotāji, kuri vieglāk un ātrāk nekā lielražotāji konkurentvalstīs var izmantot tirgū radušās nišas un tādējādi kāpināt savus ienākumus, kamēr lielražotāji vairāk orientēti uz lielām ražošanas partijām, bet salīdzinoši zemāku cenu,” Latvijas kokrūpnieku priekšrocības uzsver A.Domkins.

Apkopotie dati liecina, ka pirmo reizi Latvijas vēsturē kāds no meža nozares uzņēmumiem ir pārsniedzis 200 miljonu latu apgrozījuma robežu. Pērn tas izdevās valsts mežu apsaimniekotājam – AS „Latvijas valsts meži” (LVM). „2010.gadā kopējie ieņēmumi, tostarp ieņēmumi no koksnes pārdošanas ir būtiski pieauguši augstākas koksnes realizācijas cenas dēļ. Ieņēmumus no koksnes pārdošanas ietekmējusi arī 2009.gadā uzsāktā koksnes piegāde caur noliktavām ostās, kas ļāvusi nodrošināt izmaksu ziņā efektīvāku koksnes transportēšanu,” lielo neto apgrozījuma pieaugumu par nepilniem 80 miljoniem latu skaidroja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Roberts Strīpnieks.

Nākamie nozares līderi pēc neto apgrozījuma, kas 2010.gadā saglabājuši savas pozīcijas, ir AS „Latvijas Finieris” un SIA „Bolderaja Ltd”.

 

Lasīt vairāk: „Dienas bizness” (07.10.2011)

http://latforin.info/fileadmin/portals/image/faili/TOP_100_2010.pdf

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *